BRUSEL. Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) v pondelok v Bruseli pred novinármi oznámil, že počet ľudí, ktorí vlani žiadali o medzinárodnú ochranu v Európe, klesol - bol však oveľa vyšší než pred rokom 2015, keď vrcholila migračná kríz a keď na územie Únie vstúpilo viac ako milión nelegálnych migrantov, predovšetkým utečencov pred vojnou v Sýrii.
Badateľný pokles
Európsky podporný úrad pre azyl vo svojej výročnej správe spresnil, že v roku 2017 bolo podaných celkom 728.470 žiadostí o poskytnutie medzinárodnej ochrany.

Ide o badateľný pokles voči situácii z roku 2016, keď o azyl v krajinách EÚ žiadalo takmer 1,3 milióna utečencov.
Podľa údajov EASO približne 30 percent žiadateľov o azyl pochádza z konfliktných krajín, ako je Sýria, Afganistan a Irak.
Pred vypuknutím migračnej krízy bol počet žiadostí o azyl oveľa nižší. V roku 2013 požiadalo o právnu ochranu okolo 460-tisíc prisťahovalcov; v roku 2014 to bolo okolo 660-tisíc osôb.
Úrad zároveň upozornil, že pre údaje z vlaňajška platí aj skutočnosť, že do konca roka sa Únii nepodarilo vyriešiť otázku zhruba 950-tisíc žiadostí o azyl, pričom takmer polovica z týchto prípadov bola na území Nemecka.
Na trase cez Balkán
Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) v pondelok upozornila na skutočnosť, že počet migrantov prechádzajúcich cez Balkán opäť narastá a že zúfalo potrebujú základnú humanitárnu pomoc. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa údajov IFRC do Bosny a Hercegoviny dorazilo od začiatku tohto roka už viac ako 5600 migrantov, ktorí prišli do Európy cez územie Grécka. V roku 2017 v Bosne evidovali celkovo 754 migrantov.
Červený kríž tiež dodal, že v Čiernej Hore sa v máji zaregistrovalo 557 žiadateľov o azyl. Ide o doteraz najvyšší počet tam podaných žiadostí za mesiac za uplynulých päť rokov.
Regionálny riaditeľ IFRC pre Európu Simon Missiri na margo tohto problému povedal, že pracovníci z jeho organizácie potrebujú viac zdrojov, aby mohli zvládnuť zvyšujúci sa počet migrantov na Balkáne.
Najviac utečencov prechádzalo cez Balkán v roku 2015, keď vrcholila migračná vlna do Európy. Počet migrantov v ďalších rokoch výrazne poklesol v dôsledku uzavretia balkánskej trasy a dohody medzi EÚ a Tureckom.