VIEDEŇ. Rakúsko žiada od Nemecka vysvetlenie správ o údajnom niekoľkoročnom špehovaní z jeho strany.
Denník Der Standard a týždenník Profil publikovali správy, podľa ktorých nemecká tajná služba BND v rokoch 1999 - 2006 špehovala v Rakúsku takmer dvetisíc cieľov vrátane významných firiem, kancelárskeho úradu a ministerstiev.
Špionáž medzi priateľmi je neprijateľná
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v reakcii na správy sobotu uviedol, že "špionáž medzi spriatelenými štátmi nie je iba nezvyčajná a nechcená. Je neprijateľná."

Kancelár Sebastian Kurz zase poznamenal, že sa už v roku 2014 objavili podozrenia z činnosti nemeckej tajnej služby v Rakúsku a naznačil, že tie mali z časti za následok sprísnenie nemeckých zákonov.
Kurz ďalej uviedol, že Rakúsko po zverejnení správ kontaktovalo nemecké úrady a pýtalo sa na to, kto bol cieľom špionáže a kedy sledovanie skončilo.
"Chceme mať istotu, že to (sledovanie) skončilo a ak boli uložené dáta, žiadame, aby boli zmazané," povedal novinárom a dodal, že úrady "nemajú v súčasnosti náznaky, že by sledovanie pokračovalo" po roku 2006.
Vyšetrujú, či ide o nové obvinenia
Predseda komisie nemeckého parlamentu dohliadajúcej nad spravodajskými službami Armin Schuster pre mediálnu spoločnosť Funke uviedol, že komisia už vyšetruje, či sú obvinenia nové alebo súčasťou už známych obvinení z roku 2015.
Vtedy BND čelila obvineniam, že mohla pomôcť USA pri špehovaní Európanov.