SME

Taliansky minister po roztržke s Francúzskom zrušil návštevu Paríža

Macron v utorok kritizoval rozhodnutie novej, populistickej talianskej vlády.

Bruno le Maire.Bruno le Maire. (Zdroj: SITA/AP)

RÍM. Taliansky minister hospodárstva a financií Giovanni Tria zrušil stretnutie s francúzskym rezortným partnerom Brunom Le Mairom v Paríži, naplánované na stredu.

Agentúra AP uviedla, že zrušenie schôdzky potvrdili kancelárie oboch ministrov, pričom ani jedna neuviedla dôvod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vylodenie migrantov

Rozhodnutie však nasledovalo po vypuknutí roztržky medzi francúzskou a talianskou vládou, vyvolanej postupom Ríma, ktorý nedovolil vylodenie stoviek migrantov zachránených v Stredozemnom mori.

Prečítajte si tiež: Talianska loď s migrantmi zakotvila na Sicílii, ďalšia smeruje do Španielska Čítajte 

Talianske ministerstvo zahraničných vecí v stredu varovalo, že kritika zo strany Francúzska ohľadne postupu Talianov v prípade záchranárskej lode Aquarius je "neprijateľná" a ohrozuje vzájomné diplomatické vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf talianskej diplomacie Enzo Moavero Milanesi si tiež predvolal v tejto záležitosti francúzsku chargé d'affairs v Ríme, aby jej tlmočil nespokojnosť a požadoval oficiálne ospravedlnenie.

Záchranárska loď Aquarius so 629 migrantmi zostala od soboty uviaznutá v medzinárodných vodách pri brehoch Talianska a Malty, keďže obe tieto krajiny odmietli posádke povoliť vstup.

Riešenie nakoniec ponúkol v pondelok nový španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorý oznámil, že loď sa môže priplaviť do prístavu Valencia.

Macron rozhodnutie kritizoval

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok rozhodnutie novej, populistickej talianskej vlády ostro skritizoval, pričom ho označil za "príklad určitého cynizmu a nezodpovednosti".

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian zase vyzval taliansku vládu, aby svoje rozhodnutie ešte prehodnotila.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je zatiaľ jasné, či bude zrušená i plánovaná cesta talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho do Paríža, kde sa má v piatok stretnúť s Macronom.

Predseda pravicovo-populistickej strany Liga Severu Matteo Salvini, ktorý je v novej talianskej vláde ministrom vnútra, zdôraznil pri stredajšom vystúpení na pôde Senátu, že Conte by nemal vycestovať do Paríža, pokiaľ sa Francúzi za svoje vyjadrenia neospravedlnia, informovala agentúra APA.

Salvini vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo

Nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo Taliansku za utorňajšie vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že talianske odmietnutie lode Aquarius so stovkami utečencov bolo "cynické a nezodpovedné".

SkryťVypnúť reklamu

Salvini, šéf protiimigrantskej strany Liga, v prejave na pôde talianskeho parlamentu vyhlásil, že naopak Francúzsko si neplní povinnosti, ktoré mu v súvislosti s prijímaním utečencov vyplývajú z jeho záväzkov.

Salvini pripomenul, že Francúzsko sa v roku 2015 zaviazalo, že v rámci relokácie utečencov medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ prijme 9 816 migrantov, no odvtedy ich prijalo len 640.

"Takže žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať," vyhlásil Salvini.

Vysoký komisár OSN pre utečencov Fillipo Grandi označil v stredu spor okolo toho, ktorá európska krajina by mala prijať plavidlo so stovkami utečencov, za "hanebný". Informovala o tom agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Grandiho vyhlásenia môže Európska únia v najbližších týždňoch očakávať ďalšie podobné roztržky, pokiaľ nezosúladí svoju politiku v oblasti prisťahovalectva.

Utečenecká kríza vo svete

Alexander Dobrindt.

Šéf rezortu vnútra tvrdí, že prísnejšie opatrenia na hraniciach sú potrebné.


TASR
Nemecký kancelár Friedrich Merz.

Kritici tvrdia, že obvinenie z antisemitizmu je nespravodlivo namierené proti moslimom a migrantom.


TASR 1
Súvisiace témy: Taliansko, Francúzsko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 418
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 117
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 673
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 451
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 152
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 164
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 3
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 4

Sportnet

Portugalsko - Španielsko: ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finálového zápasu Ligy národov: Portugalsko - Španielsko.


Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu