SINGAPUR, BRATISLAVA. Keby Severná Kórea chcela, balistickou raketou Hwasong 15 by mohla zasiahnuť akékoľvek miesto v Spojených štátoch.
Ešte koncom novembra minulého roka ju odpálili a raketa dopadla len 250 kilometrov od japonského pobrežia. V tom čase boli ešte vzťahy medzi Spojenými štátmi a komunistickým režimom veľmi napäté a reakciou bolo aj spoločné cvičenie americkej armády a Južnej Kórey.
Po utorkovom summite v Singapure lídri oboch krajín hovoria o novom svete. Americký prezident Donald Trump spomenul na twitteri aj svojho predchodcu: „Prezident Obama povedal, že Severná Kórea je náš najväčší a najnebezpečnejší problém. Už nie je – dobre sa vyspite!“

Dohoda zo Singapuru však zatiaľ žiadne záruky ani podmienky na okamžité odzbrojenie severokórejského režimu nedáva.
Najviac to pritom znepokojuje jeho južného suseda, a to najmä pre ďalší Trumpov sľub.
Urazil vojakov
V Južnej Kórei dnes pôsobí viac ako 32-tisíc amerických vojakov. Aj americký minister obrany Jim Mattis ešte pred summitom povedal, že Američania nikam neodchádzajú a že o amerických jednotkách na polostrove sa hovoriť nebude.
Trump však na tlačovej konferencii mnohých prekvapil. Ešte predtým, ako KĽDR spravila nejaký konkrétny krok k denuklearizácii, Donald Trump sľúbil, že zastaví spoločné vojenské cvičenia s juhokórejskou armádou na Kórejskom polostrove.
Američania sú v Južnej Kórei od konca kórejskej vojny a pravidelné vojenské cvičenia mali byť doteraz zárukou silného spojenectva oboch krajín.