BUKUREŠŤ. Za mimoriadne vážny útok na ústavný poriadok v Rumunsku označili v utorok tamojší sociálni demokrati fakt, že prezident Klaus Iohannis neodvolal šéfku protikorupčnej prokuratúry DNA ani po piatich dňoch od nadobudnutia platnosti rozhodnutia ústavného súdu, ktoré hlavu štátu zaväzuje, aby tak urobila, ale namiesto toho vyzval na verejnú diskusiu.
Vyplýva to z komuniké Sociálnodemokratickej strany (PSD), ktoré zverejnili v utorok v Bukurešti.
Podnety k neposlušnosti
Autori v ňom zdôrazňujú, že proti rozhodnutiam ústavného súdu niet odvolania, majú záväzný charakter a nemožno ich ani spochybňovať, avšak treba ich realizovať v praxi.
Pravicový prezident podľa PSD podnecuje aj iných k neposlušnosti, podkopáva ústavný poriadok spochybňovaním rozhodnutia najvyššieho orgánu justície.

Podľa príkladu hlavy štátu by ktokoľvek mohol svojvoľne otáľať s plnením svojich zákonných povinností, naplnením verdiktu súdu alebo uhradením pokuty s odvolaním, že by rád lepšie pochopil zdôvodnenie sankcie, tvrdí sa okrem iného v komuniké. Iohannis v utorok informoval, že ešte potrebuje istý čas na zváženie ďalšieho postupu v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu krajiny, ktoré ho zaviazalo odvolať najvyššiu predstaviteľku protikorupčnej prokuratúry DNA Lauru Codrutu Kövesiovú.
V boji proti korupcii treba pokračovať
Podľa jeho názoru predmetné rozhodnutie ústavných sudcov prinieslo viac otázok, ako zodpovedalo.
Jednou z nových je, čo zaručí nezávislosť prokurátorov, ak ich podriadia "superministrovi" na čele rezortu spravodlivosti, ktorého rozhodnutia musí realizovať napokon i hlava štátu, mienil Iohannis.
Súčasne konštatoval, že je podľa neho nepochopiteľné, ako môže plniť ústavnú úlohu hlavného strážcu nezávislosti súdnictva Najvyššia súdna rada (CSM), ak jej názor na odvolanie popredného prokurátora nie je podstatný.

V spore ide podľa rumunského prezidenta o boj proti korupcii, ktorého oprávnenosť spochybnili nespokojní politici.
Iohannis sa domnieva, že tento boj je v Rumunsku úspešný a treba v ňom dôsledne pokračovať. Jestvujú síce spochybniteľné procesy, ale ich vylepšenie je v plnom prúde, dodal.
O tom všetkom treba viesť verejnú diskusiu za účasti zainteresovaných inštitúcií a spoločenských subjektov, na ktorej konci je možno potrebné umožniť hoci plebiscit občanov o tejto otázke, domnieva sa prezident.