SME

Únia a NATO prívitali summit Trumpa a Kima, Južná Kórea žiada vysvetlenie

Schôdzka podľa Bruselu ukazuje, že existuje nádej na dosiahnutie Kórejského polostrova bez jadrových zbraní.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un.Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL, SINGAPUR. Európska únia víta summit USA a Severnej Kórey v Singapure ako znak toho, že diplomacia je jediná cesta na dosiahnutie mieru.

Summit podľa EÚ ukazuje, že existuje nádej na dosiahnutie Kórejského polostrova bez jadrových zbraní. Podobne sa vyjadrilo aj NATO.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom je denuklearizácia

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v utorkovom vyhlásení uviedla, že "tento summit bol kľúčovým a nutným krokom, aby sa mohlo ďalej stavať na pozitívnom vývoji, ktorý už nastal v medzikórejských vzťahoch".

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Je to talentovaný muž. Trump sa skamarátil s Kimom, sľubujú iný svet Čítajte 

Mogheriniová sa poďakovala predovšetkým juhokórejskému prezidentovi Mun Če-inovi za to, že stál v čele celého vývoja situácie.

Politička zdôraznila, že konečným cieľom je stále "úplná, overiteľná a nezvratná denuklearizácia".

Podľa jej slov vyhlásenie lídrov na summite v Singapure "dáva jasný signál, že tento cieľ je možné dosiahnuť".

Severoatlantická aliancia takisto víta "historické" stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. V utorok to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Bezpečnosť pre všetkých

Šéf NATO poznamenal, že aliancia "silne podporuje" snahy o odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

"Kórejský polostrov bez jadrových zbraní prispeje k bezpečnosti spojencov NATO a našich partnerov v regióne a k bezpečnosti celého medzinárodného spoločenstva," uviedol podľa agentúry DPA Stoltenberg.

SkryťVypnúť reklamu

Trump a Kim sa na utorňajšom historickom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu "nové" vzťahy.

V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Soul žiada vysvetlenie

Slová amerického prezidenta o ukončení vojenských cvičení USA a Severnej Kórey evidentne vyvolali prekvapenú reakciu Soulu.

Hovorca juhokórejského prezidenta Mun Če-ina následne požiadal o objasnenie tohto vyhlásenia, píše agentúra DPA.

Trump v utorok pred novinármi spomenul aj prebiehajúce manévre, pričom uviedol, že toto veľké spoločné cvičenie, ktorého cieľom je nácvik obrany pred útokom Severnej Kórey, bude ukončené.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že manévre iba zvyšujú napätie a ich zastavením "sa ušetrí nesmierne množstvo peňazí".

Podľa hovorcu juhokórejského prezidenta je potrebné objasniť, aký "význam a zámer" mali tieto Trumpove slová.

Takmer tridsaťtisíc vojakov

Šéf Bieleho domu taktiež vyjadril ochotu stiahnuť amerických vojakov pôsobiacich v Južnej Kórei.

Prečítajte si tiež: Analytik: Neverím, že sa Severná Kórea niekedy vzdá jadrových zbraní Čítajte 

Táto téma však nebola na programe rokovaní, pretože s Kimom sa zamerali najmä na denuklearizáciu a mierový proces na Kórejskom polostrove, dodal Trump.

Americké veliteľstvo v Južnej Kórei (USFK) vo vyhlásení uviedlo, že doposiaľ žiadne aktualizované usmernenie ohľadne pravidelných vojenských cvičení nedostalo. To isté platí aj pre nadchádzajúce jesenné manévre s názvom Ulchi Freedom Guardian.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca Mun Če-ina Trumpovi i Kimovi k úspešnému summitu poblahoželal a označil ho za "historické podujatie". K téme vojenských cvičení sa bezprostredne nevyjadril, dodala DPA.

Spojené štáty majú aktuálne v Južnej Kórei, ktorá je jedným z najväčších spojencov Washingtonu v regióne, umiestnených 28.500 vojakov.

Pchjongjang v minulosti USA i Južnú Kóreu opakovane obviňoval, že cieľom ich spoločných manévrov je príprava na vojnu a inváziu do KĽDR.

Donald Trump

Súvisiace témy: NATO, Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 351
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 033
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 653
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 592
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 347
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 119
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 287
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 3
Nemecká polícia

Pri zásahu bola útočníčka postrelená a neskôr zomrela.


TASR

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


SkryťZatvoriť reklamu