BUDAPEŠŤ. Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú veľmi efektívne pri presadzovaní názorov ľudí stredoeurópskeho regiónu, povedal v utorok v Budapešti predseda vlády SR Peter Pellegrini po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
"Základom našej prosperity je jednota. Keď Slovenská republika prevezme predsedníctvo vo V4 (1. júla 2018), jednota musí byť základ. Nesmieme sa začať rozchádzať na niektorých otázkach, ale vždy si veci vedieť doma veľmi zodpovedne a priamo vyrokovať," dodal Pellegrini po schôdzke v rámci jednodňovej oficiálnej návštevy Maďarska.
Pellegrini potvrdil, že chce pokračovať v budovaní dobrých vzťahov Slovenska s Maďarskom, pretože je to dobré pre ľudí, ekonomiku i región.
Orbán ocenil dynamiku a hospodárenie V4
Orbán podčiarkol, že slovensko-maďarská spolupráca a partnerstvo V4 prispievajú k spoločnému európskemu úspechu.

"V4 už nie je zoskupením chudobných krajín, ale krajín, ktoré charakterizujú hospodárska dynamika, disciplinované hospodárenie a veľké plány," dodal predseda maďarskej vlády.
Orbán pripomenul, že Slovensko je tretím najdôležitejším obchodným partnerom Maďarska, že v Maďarsku funguje takmer tisíc slovenských podnikov a že po vzájomnom prepojení plynovodov sa už pracuje na dvoch prepojeniach elektrickej siete.
Nielen počúvať, ale konať
Predsedovia vlád sa okrem iného dohodli na rozpracovaní projektu vysokorýchlostnej železnice, ktorá povedie z Varšavy cez Bratislavu do Budapešti.
Pellegrini povedal, že si veľmi váži postoj maďarského premiéra, ktorý sa úplne stotožňuje aj s jeho videním sveta.

"To znamená, že už sme krajiny akoby sebavedomé, ktoré už naozaj nie sú len na to, aby počúvali, ale aby mali ambíciu prinášať aj niečo veľkolepejšie a väčšie. A ja sa plne hlásim k projektu, že krajiny V4 by mali mať ambíciu aj vybudovať nejaké veľké diela, ktoré po nás zostanú, a projekt prepojenia Varšavy, Bratislavy a Budapešti vysokorýchlostnou železnicou je podľa mňa z tých projektov, o ktorých by sme už mali ambíciu a chuť rozprávať," podčiarkol slovenský premiér.
Diskusie s Orbánom a potom popoludní aj s prezidentom Jánosom Áderom označil Pellegrini za konštruktívne a priateľské. Stretnutia podľa jeho názoru potvrdili, že slovensko-maďarské vzťahy sú v súčasnosti na tej najvyššej úrovni.
"Nevidíme momentálne medzi oboma krajinami nejaký moment, ktorý by spôsoboval nejaké značné pnutie. Ja len nadväzujem na tie dobré vzťahy, ktoré sa podarilo vybudovať počas predchádzajúcich rokov," uzavrel predseda vlády SR.
Pozrel si Bielikovu výstavu
Pellegrini v závere svojej návštevy navštívil v Budapešti exteriérovú výstavu prác slovenského fotografa Ladislava Bielika (1939-1984). Veľkoplošné fotografie prezentujú momenty z okupácie Bratislavy v roku 1968.
Výstavu pred budovou železničnej stanice Keleti pályaudvar (Východná stanica) zorganizovali Veľvyslanectvo SR v Budapešti, Veľvyslanectvo ČR v Budapešti a Slovenský inštitút v Budapešti.
"Tento rok je rokom, keď si pripomíname udalosti rokov spojených s 'osmičkou', a nemôžeme zatvárať oči ani pred udalosťami augusta 1968," povedal premiér, ktorý si expozíciu prezrel v sprievode fotografovho syna - novinára Petra Bielika.
Pellegrini pripomenul, že je to po prvý raz, keď sa v takomto formáte - v exteriéri a v zahraničí - prezentuje to, čo sa na Slovensku vtedy dialo.
Maďarsko je prvá krajina, autori však plánujú prezentovať túto výstavu vo všetkých krajinách, z ktorých vojská Varšavskej zmluvy na Slovensko v auguste 1968 prišli, dodal.
"Netreba to brať ako provokáciu. Ide skôr o to, ukázať pravdivo a autenticky, ako to v Bratislave a iných mestách na Slovensku v auguste 1968 vyzeralo. Prezentovať aj životný príbeh Ladislava Bielika, ale aj pána Emila Galla, ktorý je na ikonickej fotografii s odhalenou hruďou pred tankom, je myslím si veľmi správne, aby krajiny okolo nás pochopili a možno si pripomenuli tie udalosti, ktoré hýbali Slovenskom a Československom v roku 1968," povedal.