Obe boli židovky, ktoré svoju mladosť prežívali v období besnenia nacistov. Pätnásťročná Anna Franková, rodáčka z Nemecka, sa s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky prestrašene schovávala v Amsterdame, kde si v skrýši za otočnou knižnicou písala denník. Napokon ich úkryt prezradili.
O šesť rokov staršia Poľka, Gena Turgelová, zatiaľ trpela v krakovskom gete. Napokon obe skončili v rovnakom koncentračnom tábore. Až potiaľ bol ich osud podobný.
Ibaže Anna Franková v Bergen-Belsene zomrela, zatiaľ čo Gena Turgelová (1.2.1923 – 7.6.2018) sa dočkala britských osloboditeľov a za jedného z nich sa vydala.
Autorku najznámejšieho denníka a mladú Poľku spájalo ešte čosi – špecifický vzťah pacientky a ošetrovateľky, ktorý nadviazali práve v tábore Bergen-Belsen.
Gena sa starala o Annu, ktorá v koncentráku ochorela na týfus a zomrela iba krátko pred oslobodením tábora. Jej opatrovateľka skonala minulý týždeň, vo veku 95 rokov.
Esesáci jej postrieľali súrodencov
Gena, dievčenským menom Goldfingerová, sa narodila v Krakove ako najmladšie z deviatich detí.
Keď mala šestnásť rokov, život poľských židov sa obrátil naruby. Nacisti zbombardovali Krakov a začala sa druhá svetová vojna sprevádzaná tvrdým antisemitizmom.
“Môj príbeh je príbeh jedného preživšieho, ale je to aj príbeh šiestich miliónov ľudí, ktorí zahynuli.
„
Gena v roku 1941 skončila spolu s rodinou v tamojšom gete, odkiaľ väznení židia odchádzali pracovať do tábora Plašov.
Veliteľom tábora sa zakrátko stal obávaný SS-Hauptsturmführer Amon Göth, prezývaný aj mäsiar z Plašova.
Jedného z Geniných bratov zastrelili esesáci v gete, ďalšiemu bratovi sa zrejme podarilo ujsť, no rodina o ňom nikdy viac nepočula.