BERLÍN. Nemecký Reichstag je väčšinou pokojným miestom. Jeho steny si pamätajú temnú históriu, no debaty, ktoré v ňom prebiehajú, sú zväčša veľmi rozvážne.
Odkedy sa však minulú jeseň dostala do parlamentu Alternatíva pre Nemecko (AfD), čo sa jej podarilo ako prvej krajne pravicovej strane za viac ako polstoročie, znie v sále so sklenenou kupolou na brehu rieky Sprévy neočakávaný zvuk – smiech.
Nie zábavný, ale urážajúci. Kým ostatní poslanci rozprávajú, členovia AfD sa ich snažia ponižovať koordinovanými posmeškami.
„Zvolili nás ľudia, ktorí chcú, aby sme im hovorili pravdu,“ hovorí podpredseda AfD Georg Pazderski. „Ak naši politickí súperi hovoria nezmysly, čo máme robiť? Máme bučať alebo sa smiať? My sa smejeme.“
Koniec systému stability
Táto taktika je len jedným z príkladov, ako AfD mení nemeckú politiku založenú na stabilite na systém, ktorý čoraz viac charakterizuje snaha o provokácie.

Členovia strany urážajú svojich oponentov a búrlivo podporujú vlastných, synchronizovane tlieskajú tým, ktorí svoj čas za rečníckym pultom využívajú na útoky proti centristickej vláde, alebo posúvajú debatu k ich obľúbenej téme odporu proti migrácii.
Podľa lídrov AfD ako Pazderski je táto zmena len návratom demokracie a „skutočnej opozície“ po viac ako desaťročí konsenzu pod vedením kancelárky Angely Merkelovej. Kritici strany v tom však vidia niečo oveľa hrozivejšie – zdrsňovanie diskusie a očierňovanie menšín v krajine, kde sa táto kombinácia už raz skončila katastrofou.
Iné európske štáty si už zvykli na krajnú pravicu vo svojich parlamentoch, ale pre Nemecko s jeho minulosťou je vzostup AfD oveľa znepokojujúcejší.
Škvrna od vtáka
Namiesto toho, aby sa strana vyhýbala kontroverzným témam, sama ich vyhľadáva. Podpredseda strany Alexander Gauland nedávno nacistickú éru označil len za škvrnu z vtáčieho exkrementu na nemeckej "slávnej histórii“. Podľa kritikov je tento komentár súčasťou snahy strany minimalizovať zločiny tretej ríše.
AfD tiež čelí kritike za to, že do diskusie vnáša frázy a rečnícke postupy, ktoré používali nacisti.
„Niektorí členovia AfD a médiá o týchto debatách hovoria, že ožili,“ povedala Petra Pau z krajne ľavicovej strany Die Linke, ktorá v parlamente stojí na opačnej strane ideologického spektra. „Ale takéto debaty sú len agresívnejšie a rasistickejšie.“
Napríklad v polovici mája spolupredsedníčka poslaneckého klubu strany Alice Weidelová zneužila bežnú debatu o rozpočte na odsúdenie „dievčat v šatkách, mužoch s nožmi, ktorí zneužívajú štátne dávky, a ďalších ľudí nevhodných na nič“.