SINGAPUR. Srdečné podanie rúk severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa sa dočkalo množstva kritických reakcií na sociálnych sieťach.
Trump pomáha Kimovi
Niektorí politickí komentátori aj ľudia diskutujúci na internete sú tiež rozhorčení zo záberov na striedavo umiestnené americké a severokórejské vlajky, pred ktorými obaja štátnici pózovali novinárom.

Podľa kritikov diktátorovi krajiny, ktorá hrubo porušuje ľudské práva, šéf Bieleho domu pomáha legitímne vystupovať na svetovej scéne.
"Tu máme prezidenta zo slobodnej časti sveta, ako si potriasa rukou s jedným z najbrutálnejších diktátorov v dejinách, s mužom obviňovaným zo zločinov proti ľudskosti. Stojí spoločne pred americkými a severokórejskými vlajkami, ktorým je daná rovnaká dôležitosť," píše komentátor Steve Grzan.
Vodca KĽDR dosiahol svoje
Aj odborníčka na Severnú Kóreu v americkom Wilsonovom centre Jean H. Leeová upozorňuje, aký význam má pre KĽDR stisk ruky Trumpa s Kimom.
"V Severnej Kórei to bude vyzdvihované ako okamih, kedy Spojené štáty uznali Severnú Kóreu ako seberovnú," uvádza Leeová.
Podľa nej skutočnosť, že americký prezident preletel polovicu sveta, aby sa stretol s vodcom "veľmi chudobnej a veľmi malej krajiny", dáva Kimovi obrovskú legitimitu.
"Práve to mal Kim v úmysle, keď stupňoval svoje raketové testy. Chcel prinútiť amerického prezidenta, aby s ním zasadol k rokovaciemu stolu. Je pre mňa šokujúce sledovať, že mu dávame presne to, čo chcel," tvrdí Leeová.