Holandské ministerstvo zahraničných vecí nevylučuje vinu Kyjeva pri zostrelení letu MH-17, hlása niekoľko titulkov ruskojazyčných médií. Malajzia: Obvinenia Ruska zo zostrelenia lietadla MH17 sú nepodložené," píše zase slovenský dezinformačný časopis Zem a vek.
Zostrelenie dopravného lietadla s 298 ľuďmi na palube je kľúčovým momentom krízy vo východnej Ukrajine.
Ruské médiá už pustili do éteru niekoľko vzájomne si odporujúcich verzií zostrelenia. Aktuálne si server stopfake.org všimol manipulatívne správy o zasadaní holandského parlamentu. Zasadanie ruské médiá interpretovali tak, že parlament nevylúčil vinu Ukrajiny pri zostrelení lietadla.
Čo naozaj navrhli
V skutočnosti sa v parlamente stalo, že niekoľko politických strán navrhlo vyšetrovať spoluzodpovednosť Ukrajiny.
Nie však za zostrelenie lietadla, ale za fakt, že štát neuzavrel vzdušný priestor nad konfliktnou oblasťou.
Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok však zdôraznil, že neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by poukazoval na spoluvinu Ukrajiny pri zostrelení lietadla.
Holandsko je členom medzinárodnej vyšetrovacej skupiny, pretože lietadlo vzlietlo z Amsterdamu a 193 z obetí tragédie boli Holanďania.
Malajzia: Neexistujú presvedčivé dôkazy
Kontroverzný slovenský magazín Zem a vek vydal text v češtine, ktorý tvrdí, že malajzijský minister dopravy Anthony Loke vyhlásil, že vo vyšetrovacej správe medzinárodnej vyšetrovacej skupiny nie sú presvedčivé dôkazy o ruskej vine.
Text sa odvoláva na Lokeho vyjadrenia pre stránku Channel News Asia. Loke skutočne povedal, že správa medzinárodnej vyšetrovacej skupiny neobsahuje konkrétne dôkazy proti Rusku. Zdôraznil aj to, že treba brať do úvahy diplomatické vzťahy.
Vzápätí mu oponovala austrálska ministerka zahraničia Julie Bishop, ktorá vyhlásila, že jediným rozumným záverom vyšetrovacej správy je, že Rusko hralo v zostrelení lietadla kľúčovú úlohu.
Malajzia je tak jedinou z dotknutých krajín, ktorá sa vymkla oficiálnej verzii o ruskom zostrelení lietadla.
Holandský úrad pre bezpečnosť leteckej dopravy svoju záverečnú správu o zostrelení vydal už v októbri 2015. V nej uviedol, že raketu BUK, ktorá lietadlo zostrelila, odpálili z časti ukrajinského územia, ktoré ovládali proruskí separatisti.
Medzinárodná vyšetrovacia skupina svoju záverečnú správu ešte len pripravuje. Koncom mája však informovala, že má konkrétne dôkazy o ruskom pôvode rakety, ktorá lietadlo zostrelila.