BRATISLAVA. Vyrábali ich ešte v čase, keď vo svete prebiehala studená vojna medzi Západom a Sovietskym zväzom. Napriek tomu dnes stoja v hangároch na letisku Sliač a slúžia slovenskej armáde - ktorá je tiež súčasťou NATO.
Britská televízia BBC v týchto dňoch vysiela reportáž o slovenských stíhačkách MiG-29 a pýta sa, prečo členský štát NATO vôbec tieto stroje používa.
"Niektoré majú aj tridsať rokov. Zasvätenci tvrdia, že takmer denne majú problémy s motormi či palubným systémom," hovorí v reportáži reportér Rob Cameron. O to, aby stíhačky fungovali, sa tak musí starať skupina ruských vojenských technikov.
Obrátiť sa k spojencom
Kým minister obrany Peter Gajdoš (SNS) to nevníma ako bezpečnostnú hrozbu, analytik Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) to vidí inak. "Myslím si, že po štrnástich či pätnástich rokoch členstva v NATO je čas zbaviť sa ruského vybavenia a sústrediť sa na našich spojencov," hovorí pre BBC.

Naď vo februári pre TASR upozorňoval, že nákup nových stíhačiek je podozrivo pomalý. Vidí za ním snahu ministerstva natiahnuť čas, aby mohli neskôr tvrdiť, že abonentnú zmluvu o prenájme stíhačiek s Ruskom treba predĺžiť.
Piloti sa pritom už teraz sťažujú, že pre technické problémy migov majú nalietaný príliš nízky počet letových hodín.
Rozhodnú sa v júni
Ministerstvo obrany sa aktuálne rozhoduje už len medzi dvoma ponukami na nákup nových stíhačiek. Migy by mali nahradiť buď švédske stroje JAS-39 Gripen alebo americké stíhačky F-16, ktoré sa ešte len začnú vyrábať.
Rozhodnutie, ktoré musí ministerstvo ešte predložiť na schválenie parlamentu, by malo padnúť do konca júna.