TEHERÁN, BRATISLAVA. Keď pred mesiacom americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody o iránskom jadrovom programe, Teherán sľuboval, že sa jej bude naďalej držať.
Zatiaľ to platí, no vodca teokratického režimu ajatolláh Alí Chameneí naznačil, že má aj plán B. V pondelok večer oznámil, že Irán sa pre prípad zlyhania dohody pripravuje na obohacovanie uránu, v utorok o tom oficiálne informovali aj Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu.

“Irán je pripravený by silným medzinárodným hráčom, ktorý sa nechce len z periférie prizerať, ale aktívne sa na vlastnom osude podielať,” povedal pre SME Tomáš Nagy z inštitútu Globsec. To je podľa neho aj zmyslom iránskeho vyjadrenia.
“Iránske rozhodnutie zrejme nevyústi v zmenu európskej politiky voči Iránu, je to skôr nástroj diplomacie,” hovorí Nagy. Prispieva to podľa neho k stupňovaniu näpatia.
Je to tiež strategický ťah dosiahnť lepšiu vyjednávaciu pozíciu, keďže európski signatári dohody už avizovali, že ju chcú udržať pri živote, napísal diplomatický korešpondent BBC Jonathan Marcus.
"Po tomto rozhodnutí sa musíme pýtať, na čo vlastne Iránu v minulosti taký ambiciózny jadrový program," dodal.
Výsledok závisí na Európe
“Jedným z hlavných pilierov európskej diplomacie je denuklearizácia a tým pádom udžanie dohody s Iránom.
„
Minulý mesiac Chamenei dal európskym krajinám niekoľko podmienok pre zotrvanie v dohode. Kľúčové pre neho je, aby obnovené americké sankcie neohrozovali iránsku ekonomiku a aby zahraničné mocnosti neobmedzovali iránske aktivity na Blízkom východe.
Napriek silnej rétorike, Chamenei v pondelok potvrdil, že zachovanie dohody je pre Irán prioritou. Irán sa aj po nových krokoch podľa Chameneího “drží v rámci medzí Iránskej nukleárnej dohody”.