PALERMO, BRATISLAVA. Dve hodiny taliančiny týždenne, každý deň cestoviny a raz za tri dni balíček cigariet, ktoré sa dajú predať za tri eurá. A žiadne peniaze. Aj tak podľa denníka Guardian vyzerá situácia v utečeneckom tábore Cara di Mineo na Sicílii.
„Tábor je pre nás ako otvorené väzenie,“ hovorí 29-ročný Nigérijčan Adedayo a spomína mafiu aj korupciu. Mnohí migranti sú tak odkázaní na žobranie v 50 kilometrov vzdialenej Catanii. Podmienky v tábore aj na samotnej Sicílii sú však zlé, mnohí preto ilegálne okamžite odchádzajú na sever. Adedayo však chce na schválenie svojej žiadosti čakať v tábore.
„V mnohých smeroch je život v Cara di Mineo podobný ťažkostiam, ktoré som mal v Nigérii. Prečo som utiekol, aby som sa toho dožil?“ pýta sa v knihe Bordered lives (život za plotom).
To, že sa mnohí migranti na juhu Talianska zmenili na žobrákov, však negatívne vnímajú aj miestni obyvatelia. Aj preto mnohí volili populistické a protimigračné strany. Majú pocit, že Únia sa na nich vykašlala.
Z euronadšencov k euroskeptikom
Do Talianska prišlo v minulom roku podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) najmä zo severu Afriky 60-tisíc migrantov a utečencov, od januára do konca mája to bolo ďalších vyše 13-tisíc. Aj keď čísla sú oveľa nižšie ako v roku 2016, spolu s extrémnou nezamestnanosťou sa migrácia stala jedným z najväčších problémov Sicílčanov.
Nielen oni, ale aj celá krajina sa najmä pre problémy s migráciou začína obracať k Európskej únii chrbtom. Taliansko pritom ešte v deväťdesiatych rokoch patrilo medzi najproeurópskejšie krajiny v EÚ. Podpora Únie začala klesať podobne ako v celej Európe v čase, keď blok nezvládal nápor prichádzajúcich migrantov z Blízkeho východu aj z Afriky.