BARCELONA. Nová katalánska vláda zložila v sobotu v Barcelone predpísaný sľub. Týmto krokom sa zároveň zrušil priamy dohľad Madridu nad Katalánskom a obnovila sa autonómna správa tohto regiónu.
Informoval o tom na svojej webovej stránke denník La Vanguardia.
Priama správa Madridu nad Katalánskom trvala sedem mesiacov - odvtedy, ako španielsky Senát koncom októbra 2017 odobril návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155.
Na jeho základe potom španielska vláda odvolať katalánsky kabinet, zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom a vypísať predčasné voľby do regionálneho parlamentu.
Žaloba na Rajoya
Katalánsky premiér Quim Torra chce žalovať bývalého španielskeho premiéra Mariana Rajoya za obštrukcie, ktorými bránil vymenovaniu novej katalánskej vlády.

Rajoy, ktorému v piatok španielsky parlament vyslovil nedôveru a zbavil funkcie predsedu vlády, v uplynulých dňoch blokoval Torrove snahy o vymenovanie katalánskeho vládneho kabinetu, pretože v návrhu boli štyria politici nachádzajúci sa buď v španielskom väzení, alebo v exile v Belgicku.
Torra, ktorý v snahe vyriešiť túto patovú situáciu vymenoval na tieto ministerské posty iných kandidátov, teraz Rajoya viní zo zneužitia právomocí.
V tejto veci chce Torra pred súd dostať aj Rajoyovu "pravú ruku", podpredsedníčku medzičasom odvolanej španielskej vlády Sorayu Sáenzovú.
Vlani v októbri, keď Katalánsko jednostranne vyhlásilo svoju nezávislosť, Rajoyova vláda reagovala zosadením tamojšej vlády, vypísaním nových volieb a uvalením priameho dohľadu nad autonómnym regiónom.
Bránil vzniku vlády
Rajoy nedávno opäť využil svoje právomoci, keď zablokoval zverejnenie výnosu o Torrovej vláde, zahŕňajúcich spomínanú štvoricu ministrov, v oficiálnom vládnom vestníku.
Torra považuje toto Rajoyovo rozhodnutie za "svojvoľné", obviňuje ho z "prekračovania" kompetencií a porušovania zákona a chce ho preto žalovať.
Torra bol zvolený za premiéra pred dvoma týždňami a bol súčasne prvým kandidátom, ktorého Španielsko neobvinilo zo vzbury.
Predchádzajúci traja kandidáti - expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull - sú trestne stíhaní a nemohli sa v katalánskom parlamente osobne zúčastniť na rozprave a hlasovaní o svojej kandidatúre, čo Madrid vyžadoval. V prípade Torru Madrid akceptoval až druhý návrh na zloženie jeho vlády.