SKOPJE, BRATISLAVA. Maličkú bývalú juhoslovanskú republiku by väčšina Európanov s ťažkosťami hľadala na mape aj dnes. Pre dvojmiliónové Macedónsko to bude možno už o rok platiť dvojnásobne, keď sa má zmeniť jeho názov.

Hoci dlhoročný spor o názov krajiny s Gréckom zďaleka nie je vyriešený, obe strany sa k jeho urovnaniu dostali najbližšie za posledných 27 rokov, keď po rozpade Juhoslávie vzniklo samostatné Macedónsko.
O všetkom však budú musieť rozhodnúť až samotní Macedónci v referende naplánovanom už na september alebo október.
Aké Macedónsko? Také, aké málokto pozná
„Teší ma, že Grécko pochopilo citlivosť tohto vážneho procesu,“ vyhlásil Zaev po tom, ako sa spoločne odfotil aj s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom.
Niečo podobné sa pritom ešte pred rokom zdalo takmer nepredstaviteľné.
Návrhy na premenovanie Macedónska
- Republika Nové Macedónsko
- Republika Severné Macedónsko
- Republika Horné Macedónsko
- Republika Vardarské Macedónsko
- Republika Macedónsko (Skopje)
- Ilindénske Macedónsko
Macedónci v posledných rokoch po svojom najslávnejšom rodákovi Alexandrovi Macedónskom začali provokatívne pomenúvať všetko možné – od letiska v Skopje až po najväčšiu diaľnicu v krajine. Tá sa má teraz premenovať na „Diaľnicu priateľstva“.
Grécko dlhodobo odmieta, aby sa Macedónsko volalo Macedónsko a bývalá juhoslovanská republika dnes preto v medzinárodných organizáciách musí vystupovať pod ponižujúcou skratkou FYROM. Rovnaký názov totiž nesie severogrécka provincia.
Na čom sa Zaev s Tsiprasom presne dohodli, zatiaľ nechcel prezradiť ani jeden z nich.
Začiatkom mája bol údajne v hre názov Severné Macedónsko. Atény však návrh mali vetovať.