MADRID. Španielski poslanci v piatok prvýkrát od pádu diktatúry v roku 1975 vyslovili nedôveru vláde. Šéfa ľudovcov Mariana Rajoya, ktorý bol premiérom od decembra 2011, vystrieda na čele kabinetu líder socialistov Pedro Sánchez.
Ten bol v schválenom návrhu na vyslovení nedôvery vláde uvedený ako nový premiér. Podľa španielskych médií sa ceremoniál prevzatia úradu u kráľa Felipeho VI. uskutoční zrejme v sobotu.
Vláda Rajoya padla pre korupčnú kauzu
Za odvolanie Rajoyovej vlády hlasovalo 180 poslancov, potrebná bola absolútna väčšina 176 hlasov. Proti hlasovalo 169 poslancov, jedna poslankyňa sa zdržala hlasovania.
Sánchez nehlasoval, pretože nie je poslancom. Denník El Diary informoval, že Sánchez v piatok dostal na zostavenie vlády o desať hlasov viac, ako v roku 2016 Rajoy.
Socialistov, ktorí majú 84 mandátov, podporila v piatok radikálna ľavicová strana Podemos (67), koalícia Valencie Compromise (štyria poslanci), katalánski separatisti (17 poslancov), siedmi baskickí nacionalisti a jeden poslanec z Kanárskych ostrovov.
Proti hlasovali Rajoyovi ľudovci (134), strana Ciudadanos (32), navarrská strana UPN (dvaja poslanci) a jeden poslanec Asturias. Zdržala sa poslankyňa z Kanárske koalície.
Počas hlasovania zaznelo v sále prekvapené hučanie, keď jeden z ľudovcov vyjadril nedôveru svojmu premiérovi; vzápätí sa však opravil.
Ihneď po hlasovaní prijímal rozosmiaty Sánchez gratulácie. Poslanci podieľajúci sa na Rajoyovom zosadení reagovali na výsledok dlho trvajúcim potleskom, do ktorého skandovali heslo preslávené bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom: "Áno, môžeme".
Návrh na vyslovenie nedôvery podali socialisti pre niekoľko rokov starú korupčnú kauzu bývalých regionálnych politikov Ľudovej strany (PP), v ktorej minulý mesiac padol verdikt s vysokými trestami.
Rajoy sa pred poslancami obhajoval s tým, že nikto z jeho ministrov ani zo súčasného vedenia PP odsúdený nebol a že korupcia existuje vo všetkých stranách.
Sánchez má druhú šancu zostaviť vládu
V návrhu na vyslovenie nedôvery vláde bol ako nový premiér uvedený štyridsaťšesťročný Sánchez. Kráľ ho vymenuje po tom, čo o výsledku hlasovania kráľa Felipeho VI. informuje predsedníčka dolnej komory parlamentu Ana Pastorová.
Menovací dekrét potom musí vyjsť v úradnom vestníku.Socialistom pri odvolávaní vlády pomohlo okrem iného to, že Sánchez vo štvrtok sľúbil dialóg s katalánskym separatistickým kabinetom aj rešpektovanie už čiastočne schváleného rozpočtu, čo bola podmienka baskických nacionalistov.
Tí majú totiž v návrhu rozpočtu, ktorý prešiel raz komorou parlamentu, prisľúbené 540 miliónov eur na investície do infraštruktúry v Baskicku.Sánchez sľúbil, že usporiada parlamentné voľby, pred tým ale chce v krajine "obnoviť politickú stabilitu".
Konkrétny termín volieb neuviedol. Jeho vládnutie ale bude zložité, pretože nie všetky strany, ktoré hlasovali za odvolanie kabinetu podporujú Sánchezovu politiku. Napríklad niektorí z katalánskych poslancov dali najavo, že hlasujú hlavne pre odvolanie Rajoya.
Sánchez mal šancu stať sa premiérom už vo februári 2016. Španielsky kráľ ho vtedy poveril zostavením kabinetu potom, čo víťaz decembrových volieb Rajoy poverenia odmietol.
Sánchez ale potom nezískal dôveru poslancov, žiadna zo strán totiž nemala väčšinu v parlamente, a voľby sa museli prvýkrát v histórii krajiny opakovať.
Podobne však skončili aj tie opakované a Rajoy nakoniec dostal dôveru parlamentu až na druhýkrát vďaka tomu, že časť socialistov sa pri hlasovaní zdržala.