BRASÍLIA, BRATISLAVA. Stovky vodičov kamiónov a ich priaznivcov sa zhromaždili na pumpe kúsok od najväčšieho brazílskeho mesta Sao Paulo. Prišli podporiť celoštátne protesty, ktoré trvajú už desať dní a najväčšiu latinskoamerickú ekonomiku položili na kolená.
Okrem brazílskych vlajok sa však nad hlavami ľudí objavovali aj heslá, ktoré žiadali armádu, aby „dala veci do poriadku“, píše Guardian.
Situácia už prekonala klasické protivládne protesty, mnohí ľudia sú natoľko sklamaní z korupčných škandálov na oboch stranách politického spektra, že žiadajú návrat diktatúry. Veria, že ona by takú korupciu nepripustila.
„Potrebujeme armádu, aby vyriešila naše problémy v hlavnom meste Brasília,“ povedal pre Guardian jeden zo šoférov, 44-ročný Gabriel Berestov. „Potrebujeme, aby odstavila zlodejov a urobila poriadok.“
Exprezident vo väzení

Ľavicu medzi ľuďmi diskreditoval najväčší korupčný škandál v brazílskej histórii v štátnej ropnej spoločnosti Petrobras. Populárny ľavicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva skončil vo väzení, prezidentku Dilmu Roussefovú odvolali v parlamente.
Nahradil ju konzervatívec Michel Temer, no aj ten má za sebou podozrenia z korupcie. Do toho prišli protesty proti rastúcim cenám pohonných látok, za ktoré je zodpovedný práve Petrobras.
Protesty, na ktorých ľudia žiadali prezidentov odchod, aj keď voľby sa konajú už v októbri, sa zmenili na celoštátny štrajk. Kamionisti blokujú hlavné dopravné tepny, čo donútilo farmárov prerušiť žatvu, továrne museli znížiť produkciu.
Líder kamionistických odborov José Lopes tvrdí, že isté skupiny sa pokúsili zneužiť štrajk na povalenie vlády. Podľa Temera je zas nulová šanca, že by zasiahla armáda.
Podporil ho jeho minister pre vnútornú bezpečnosť generál Sergio Etchegoyen. „Ozbrojené zložky nemajú zámer zasiahnuť a podobné úvahy patria do minulého storočia,“ vyhlásil.
Spomienky na diktatúru
V Brazílii vládol vojenský režim medzi rokmi 1964 a 1985. Stovky jeho oponentov zomreli a tisíce ľudí mučili.
Obavy z návratu armády k moci v Brazílii oživuje aj kandidát v októbrových prezidentských voľbách Jair Bolsonaro, v prieskumoch je druhý. Sľubuje, že ak vyhrá, vládne posty zaplní generálmi.

Aj samotní kamionisti však priznávajú, že presne nevedia, čo by znamenal návrat vojenskej diktatúry. „Počas poslednej vlády junty sme boli ešte mladí,“ hovorí pre Guardian 40-ročný Israel Bandeira zo Sao Paula. „Každý však hovorí, že sme sa mali lepšie, záležalo na živote, akým človek žil. Slušní, rodinne založení ľudia sa nemali čoho obávať.“
Podľa brazílskeho politológa Marcusa Mela podporuje vojenský zásah do politického diania asi pätnásť až dvadsať percent Brazílčanov. Väčšina občanov krajiny chce podľa neho počkať na výsledky jesenných prezidentských a parlamentných volieb.