KYJEV, BRATISLAVA. Už nebojujem, napísal ruský novinár Arkadij Babčenko v auguste 2016 na svojom blogu. Nemyslel to doslovne – zbraní sa vzdal ešte v roku 2000, keď ustali najsilnejšie boje druhej čečenskej vojny.
Babčenko sa po rokoch rozhodol vzdať boj proti štátu.

„Mohol som bojovať proti uzurpátorovi, ktorý sa dostal k veslu. Mohol som bojovať proti zlodejom. Mohol som bojovať proti vrahom. Nemôžem však bojovať proti štátu, ktorý sa dobrovoľne rúti do priepasti,“ napísal a o niekoľko mesiacov sa presťahoval do Prahy a potom do Kyjeva. Tam ho v utorok v noci pred vchodom do jeho apartmánu mal zastreliť neznámy páchateľ.
Celý prípad však v stredu poobede nabral absurdné rozmery - Babčenko sa nečakane objavil na tlačovej konferencii živý a bez náznakov zranení. Naozaj ho chceli zabiť. Samotná vražda však bola nafingovaná, aby sa polícii podarilo chytiť vraha najatého ruskou tajnou službou.
"Ospravedlňujem sa za všetky problémy, ktoré som spôsobil. Ospravedlňujem sa svojej žene Oľge, nemal som inú možnosť," povedal Babčenko, o ktorého vražde informovali médiá z celého sveta.
S Ruskom v najhorších časoch
Babčenkovu vraždu si podľa ukrajinskej tajnej služby SBU objednala ruská tajná agentúra. Informácie o Babčenkovej vražde mali podľa webu meduza.io vylákať Ukrajinca, ktorý dostal za nájomnú vraždu 30-tisíc dolárov.
Akciu, ktorej súčasťou bola fingovaná vražda, plánoval novinár s tajnou službou viac ako dva mesiace. Zatknúť sa podarilo jednu osobu.
“Putinizmus je zdá sa prvý režim v dejinách, ktorý si za svoju oficiálnu ideológiu zvolil deviantné správanie.
„
Arkadij Babčenko začínal svoju kariéru ako vojak, dnes je výrazným kritikom režimu Vladimira Putina.
Babčenko sa na front dostal ako devätnásťročný, v prvej čečenskej vojne pôsobil v komunikačnej jednotke, opisuje jeho kariéru web meduza.io. Keď sa v roku 1999 opäť vrátil na čečenský front, viedol granátovú divíziu.
V rozhovore pre kritický denník Novaja Gazeta v roku 2005 hovoril o paralelných svetoch, v ktorých Rusi žijú.
„Sú dva druhy ľudí: tí, ktorí bojovali vo vojne, kde bol mier vzdialený len jednu jazdu vlakom, a tí, pre ktorých je vojna stále exotické miesto v knihách, novinách a reportážach,“ povedal.
„Vojnu inštinktívne nenávidel,“ opisuje Babčenka pre SME jeho známy, český novinár z Hospodářskych novin Ondřej Soukup.