LONDÝN. Zdravotníci, ktorí zachránili bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, neočakávali, že obete útoku toxickou látkou novičok prežijú.
Členovia personálu nemocnice v britskom Salisbury, ktorí sa o dvojicu starali, to povedali v rozhovore pre spravodajský server BBC.
Novičok spočiatku nespoznali
Skripaľovci skolabovali na lavičke v Salisbury 4. marca. Prečo sa tak stalo, zdravotníci z miestnej nemocnice spočiatku nevedeli.
Kľúčovým momentom podľa vedúcej ošetrovateľky Lorny Wilkinsonovej bolo, keď do nemocnice previezli s rovnakými symptómami policajta Nicka Baileyho. Personál sa začal obávať, aký veľký môže mať prípad rozsah.

"Prechádzali sme od dvoch pacientov k niečomu, čo sa mohlo stať celoplošným a čo mohlo zasiahnuť mnoho obetí? V tej chvíli sme to naozaj nevedeli," spomína Wilkinsonová.
Podľa sestry Sarah Clarckovej, ktorá mala tú noc službu, mal nemocničný personál obavy, že by sa mohol tiež nakaziť. V tom okamihu však neprijali žiadne "dodatočné preventívne opatrenia, ktoré by ochránili ich vlastné zdravie".
Keď sa ukázala príčina otravy Skripaľovcov, zdravotníci nepredpokladali, že sa pacienti zotavia.
Kľúčovými pre uzdravenie boli podľa nich urýchlený prevoz na jednotku intenzívnej starostlivosti, podávanie silných sedatív, ktoré obmedzili možnosť poškodenia mozgu a liečba navrhnutá expertmi zo špeciálneho laboratória v anglickom Porton Down.
Keď Skripaľovcov našli, lekári si najskôr mysleli, že ide o predávkovanie opiátmi. "Povedali nám, že z pohotovosti prevezú dvoch pacientov, ktorí sú v kritickom stave," povedala Clarcková.

Neskôr však vyšla najavo Skripalova minulosť a skúmali možnosť útoku.
Lekári postupne vylúčili predávkovanie opiátmi a uvedomili si, že sa pozerajú na symptómy typické pre otravu nervovo-paralytickou látkou novičok.
"Keď sme zistili, že ide o toxickú látku, neočakávali sme, že to prežijú ...," uviedol doktor Stephen Jukes.
Skripaľovci sa postupne zotavili
Silné sedatíva okrem iného umožnili Skripaľovcom zniesť akékoľvek lekárske prístroje, ku ktorým boli pripojení.
Sedatíva neskôr obmedzili a obaja pacienti podstúpili tracheotómiu, teda zákrok, pri ktorom je vytvorený otvor do priedušnice pre zaistenie dýchania.

Akonáhle nadobudli Skripaľovci trochu vedomie, personál musel zvážiť, čo im môže povedať, bez toho, aby ohrozil policajné vyšetrovanie.
Rozhodnúť museli tiež, kedy je vhodná chvíľa pre policajné vypočúvanie. "Toto boli zraniteľní pacienti, potrebovali nejakého obhajcu a bez súdneho príkazu sme nemohli dovoliť, aby sa diali veci bez ich súhlasu," uviedol Jukes.
Keď boli Skripaľovci stabilizovaní a schopní hovoriť, hlavným problémom zdravotníkov bolo, ako povzbudiť výrobu dôležitého enzýmu acetylcholínesterázy, ktorý je nutný pre obnovenie normálnych telesných funkcií.
Telo si enzým po zásahu toxickou látkou vyrába samo, proces ale môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pri snahe nájsť správne lieky pomáhali zdravotníkom externisti zo zariadení v Porton Down.
Laboratórium, ktoré je medzinárodne známe pre svoj výskum chemických zbraní, uskutočnilo niekoľko testov a prišlo s návrhom najlepšej možnej liečby.

Skúsil sa tak nový prístup k dobre známym postupom a rýchlosť, s ktorou sa obaja pacienti uzdravili, bola príjemným prekvapením, ktoré vraj doktor Jukes nedokáže vysvetliť.
"Väčšinu zlepšenia a úspechov spôsobila veľmi dobrá jednotka intenzívnej starostlivosti," vyhlásil doktor Duncan Murray, ktorý zároveň ocenil výbornú tímovú prácu zdravotníckeho personálu a skvelú starostlivosť a obetavosť sestier.