KYJEV. Ukrajinská polícia zverejnila portrét muža podozrivého z vraždy ruského opozičného novinára Arkadija Babčenka, ktorého v utorok v Kyjeve zastrelil neznámy páchateľ.
Babčenko vlani žil v Prahe a české ministerstvo vnútra poprelo, že by v Česku žiadal o azyl alebo o povolenie na pobyt.
Bývalý ruský opozičný poslanec Ilja Ponomarjov, ktorý tiež žije v kyjevskom exile, vyjadril obavy, že čoskoro môžu nasledovať ďalšie vraždy politických utečencov z Ruska.
Boja sa, že Babčenko nie je posledný
"Práve sme s priateľmi hovorili o Arkadiovi Babčenkovi a doslova o pol hodiny ho zabili. To je des!" napísal Ponomarjov na facebooku. "Bojím sa, že to nie je posledná smrť," dodal.

V posledných dňoch vraj počul fámy o troch možných vraždách na zákazku, ktorých obeťami by sa mali stať ruskí opozičníci žijúci v emigrácii.
Je presvedčený, že nájomných zabijakov regrutujú z radov separatistov v Donbase na východe Ukrajiny a že v tejto skupine by mali pátrať aj po Babčenkovom vrahovi.
Loading
...
Babčenko býval aj v Prahe
Podľa portrétu, ktorý zverejnila ukrajinská polícia, je podozrivým muž so sivou briadkou, vo veku 40 až 45 rokov, vysoký 175 až 180 centimetrov. Mal na sebe šiltovku, džínsovú bundu a džínsy.
Pred vyhrážkami smrťou sa Babčenko vlani vo februári uchýlil do cudziny. Do júla podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy býval v Prahe, potom krátko v Izraeli. V Kyjeve sa usídlil vlani v auguste a podieľal sa na vysielaní televízie ATR pre krymských Tatárov na anektovanom Kryme.
Na sociálnych sieťach a v médiách sa objavilo tvrdenie, že Babčenko žiadal české úrady o povolenie na pobyt, keď ale po necelom pol roku stratil nádej, že ho dostane, odsťahoval sa. O azyl vraj žiadať nechcel, pretože potom by nemohol cestovať. České ministerstvo vnútra tieto tvrdenia poprelo.
"Je nám ľúto smrti novinára, ktorý bol v minulých dňoch zastrelený na Ukrajine, dôrazne však odmietame spájanie tejto udalosti s ministerstvom vnútra aj naznačenie, že za smrť pána Babčenka môže práve údajná pomalosť ministerstva vnútra. Rovnako tak odmietame osobné útoky, ktoré sa na sociálnych sieťach v tejto súvislosti objavili voči niektorým zamestnancom ministerstva, " uviedla v stredu Marika Vitnerová z českého ministerstva vnútra.
Zdôraznila, že Arkadij Babčenko "v minulosti v ČR nežiadal o žiadny druh prechodného či trvalého pobytu ani o azyl".