Irán prednedávnom zaútočil na Golanské výšiny, židovský štát reagoval útokom na iránske pozície v Sýrii. Vidíme začiatok nového konfliktu medzi Iránom a Izraelom?
„Tieto incidenty boli určite znepokojujúce, Izrael zasiahol proti Iránu naozaj tvrdo, zasiahol ich po celej Sýrii. Izrael vidí v Iráne hrozbu, preto sa snaží preventívne zabrániť jeho expanzii v susednej Sýrii, kde sa dostal až k izraelskej hranici. Z môjho pohľadu bol zásah proti Iránu typickou izraelskou odpoveďou.“
Akú úlohu v tomto zohrávajú Američania?

„Washington nechce, aby sa konflikt rozšíril na celý región, ale určite bude podporovať Izraelčanov.“
V Sýrii aj na Blízkom východe je veľmi krehká situácia. Bolo dobrým nápadom v súčasnosti presunúť americkú ambasádu v Izraeli do Jeruzalema?
„Sťahovanie do Jeruzalema nepodporujem z rôznych dôvodov. Pracoval som na mieri v regióne, osobitne na bezpečnostnom dialógu medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi.
Od Jeruzalema sa sme vždy držali ďalej, lebo sme vedeli, že je to citlivá téma pre obe strany. Trump navyše za presun ambasády nezískal od premiéra Benjamina Netanjahua žiadne ústupky.“
Čo mohol žiadať?
„S Netanjahuom sa ťažko hovorí najmä o židovských osadách na sporných územiach, preto mohol Trump žiadať niečo v tejto oblasti. Mohla vzniknúť aj dohoda o čiastočnom stiahnutí Izraelčanov zo západného brehu.
Americký prezident však presťahoval ambasádu a potom zmietol Jeruzalem z rokovacieho stola. Palestínčania pritom vždy hovorili, že východný Jeruzalem bude palestínskym hlavným mestom. Týmto veľmi skomplikoval cestu k žiadanému riešeniu, teda k existencii dvoch štátov vedľa seba.“
John Allen
- Jeden z najvplyvnejších amerických generálov pôsobil ako osobitný vyslanec prezidenta Obamu na boj proti Islamskému štátu, predtým velil spojeneckým jednotkám v Afganistane či hlavnému americkému armádnemu veleniu. V súčasnosti je šéfom think-tanku Brookings Institute, spolupracuje aj think-tankom Globsecu. Na Slovensku bol v rámci konferencie GLOBSEC 2018.
Americká ambasáda sa presunula do židovského západného Jeruzalema, nemôže byť východný Jeruzalem aj v tomto prípade hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu?
„Nakoniec to nemusí byť veľkou prekážkou, ale keď Spojené štáty hovoria, že o Jeruzaleme sa už nebude rokovať, je to odkaz smerom k Palestínčanom, že diskusiu s nimi neberieme celkom vážne.“
Prečo to podľa vás Trump urobil?
„Ide o dlhodobý sľub z kampane.“
Čo hovoríte na odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom?
„Nemali sme to urobiť. Je pomerne ťažké pochopiť, prečo to prezident urobil, čiastočne je za tým aj to, že ide o dohodu prezidenta Baracka Obamu a Trump s ním nesúhlasí takmer v ničom.
Takmer všetci pritom hovoria, že Irán dohodu dodržiava. Ak sa Trumpovi nepáčila, mal spolupracovať s Európanmi, aby presadili proti Iránu prísnejšie pravidlá. Jednostranné odstúpenie spôsobuje mnohé problémy. Nie je veľa vecí, na ktorých sa zhodli Spojené štáty, Čína aj Rusko, táto dohoda taká bola.
Bola v tom aj Európska únia, naši blízki partneri. Ak sa pokúsime zaviesť sankcie proti Iránu, môže sa to skončiť trestaním našich európskych spojencov. Tam sme sa nechceli dostať.“
Zavedie Trump skutočné sankcie proti európskym firmám?