WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte vo štvrtok v liste písal o nesmiernom hneve a nepriateľských krokoch, pre ktoré sa stretnutie so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom nemôže uskutočniť. Cez víkend bolo všetko inak.
„Rozhovory o blížiacom sa summite prebiehajú veľmi dobre,“ napísal v sobotu na twitteri americký prezident Donald Trump. V nedeľu už dodával, že Severná Kórea sa určite stane úspešnou krajinou a vzťahy s Američanmi tomu pomôžu.
A cez víkend potom americké weby priniesli správy, že dve americké vládne delegácie už vyrazili za svojou misiou. Jedna dohaduje v Singapure logistiku summitu naplánovaného na 12. júna, druhá zas v Pchjongjangu hovorí o samotnej podstate rokovaní, teda čo sa myslí pod denuklearizáciou Kórejského polostrova.
To, že s rokovaniami to Američania myslia vážne, naznačuje aj vymenovanie Sung Kima na čelo delegácie v Severnej Kórei. Toho stiahli z Filipín, kde viedol americkú diplomatickú misiu.
Neformálny kórejský summit
V minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec v Južnej Kórei či ako osobitný zástupca pre severokórejské záležitosti. Spojené štáty zastupoval na šesťranných rokovaniach so Severnou Kóreou, po ktorých krajina naďalej pokračovala v testoch jadrových zbraní.

Kľúčovou udalosťou, ktorá mohla viesť k zmene, bolo sobotňajšie stretnutie Kima s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Táto dvojica sa stretla už pred mesiacom, tentoraz tak urobili v severnej časti demilitarizovanej zóny.
„Niet pochybností o tom, že Kim súhlasí s denuklearizáciou,“ povedal Mun po stretnutí novinárom. „Ak tak má urobiť, žiada od Američanov záruky, že budú uznávať severokórejskú suverenitu.“