WASHINGTON, BRATISLAVA. V súčasnosti nemá prakticky žiadnu hodnotu, stratila aj faktický význam, no v budúcnosti by sa mohla stať numizmatickým klenotom ako minca známa ako dolár 1804. Tých je len niekoľko desiatok, vyrazili ich ako dary pre diplomatov a teraz sa predávajú za veľké sumy.
Aj o mincu, na ktorej sú americký prezident Donald Trump a severokórejský diktátor Kim Čong-un, je v týchto dňoch veľký záujem napriek tomu, že Trump vo štvrtok zrušil stretnutie s Kimom plánované na 12. júna, píše BBC.
Pôvodne sa pamätná minca predávala za 25 dolárov, potom cena klesla a Biely dom, ktorý mince ponúka vo svojej predajni suvenírov, zákazníkom garantuje, že po zrušení stretnutia môžu svoje peniaze dostať späť.
„Väčšinou hovoria, že si chcú zachovať spomienku na túto udalosť bez ohľadu na jej nekonanie,“ uviedlo komunikačné oddelenie Bieleho domu.
Kim sa stretne kedykoľvek
Zrušenie stretnutia má aj vážnejšie následky. Trump Kimovi vyčíta nepriateľskú rétoriku režimu z posledných dní a vyhrážal sa mu vojenským zásahom. Kim reagoval oveľa miernejšie, netypicky pre severokórejský režim.
V tlačovej správe uviedol, že rozhodnutie Bieleho domu ľutuje, ale Kim sa s prezidentom rád stretne kedykoľvek.

Sklamaný je aj juhokórejský prezident Mun Čchä-in, ktorý sa s Kimom stretol a na zblížení so Severnou Kóreou si postavil svoju kariéru. Biely dom juhokórejských spojencov o svojom rozhodnutí vopred neinformoval.
„Prvým pravidlom diplomacie je, že vždy musíte konzultovať so svojimi spojencami, no teraz s kľúčovými spojencami v regióne nikto nehovoril,“ pripomína pre Guardian John Tierney, riaditeľ Centra na kontrolu zbraní a nešírenie jadrových zbraní.
„Prezident Trump môže za svoje rozhodnutie obviňovať severokórejskú nepriateľskú rétoriku, ale fakt je, že Trumpova vláda od začiatku nemala jednotnú stratégiu.“
S tým, že Trumpovo rozhodnutie môže rozhádať americkú a juhokórejskú vládu, súhlasí aj Robert Kelly, profesor na juhokórejskej Pusanskej národnej univerzite. „Mun sa chystal na niečo, čo mohlo byť najväčšou dohodou v histórii, a Trump to pokazil,“ povedal pre CNN.
Podľa Kellyho má však svoj podiel na zlyhaní summitu aj Soul. Mun možno až príliš tlačil na to, aby sa stretnutie konalo, kým Washington nebol celkom pripravený. Práve Južná Kórea fungovala ako sprostredkovateľ a do Washingtonu jej politici priniesli aj pozvanie od Kima.