WASHINGTON, BRATISLAVA. Očakávané stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským diktátorom sa prirovnávalo k roku 1972, keď Richard Nixon navštívil Čínu a krajiny sa začali medzi sebou rozprávať.

Nixon do Pekingu pricestoval, Trump sa zatiaľ s Kim Čong-unom nestretne.
Oznámil, že summit naplánovaný na 12. júna zrušil ako reakciu na „ohromný hnev a otvorené nepriateľstvo“, ktoré v posledných dňoch prejavovala Severná Kórea.
Prinášame scenáre ďalšieho vývoja na Kórejskom polostrove.
1. Nič zásadné sa nezmení
S uvoľňovaním vzťahov napriek minuloročným raketovým a jadrovým testom a bojovej rétorike prišiel na prelome rokov Kim, keď súhlasil s vyslaním výpravy na zimnú olympiádu v juhokórejskom Pjongčangu.
Neskôr sa stretol aj s juhokórejským prezidentom Mun Čä-inom. Kim sa snaží vylepšiť imidž šialeného diktátora, chce sa stať hráčom na medzinárodnom poli, čomu nasvedčujú aj dve návštevy Číny.
Summit s Trumpom mal síce túto pozíciu posilniť, no aj bez neho sa dá povedať, že sa mu darí budovať si imidž lídra, s ktorým sa dá aspoň trochu rokovať.
V tomto môže pokračovať a dúfať, že zlepšovanie vzťahov s Čínou a s Južnou Kóreou bude stačiť na to, aby medzinárodné spoločenstvo začalo zmierňovať sankcie voči jeho režimu.
A summit s Trumpom sa môže odohrať o niekoľko mesiacov neskôr, alebo aj vôbec. Na zásadné dohody vždy netreba, aby sa stretli priamo dvaja lídri štátov, stačí, ak sa všetko vyrokuje na nižšej úrovni.
2. Spojenci sa medzi sebou rozhádajú
Kim a Mun na stretnutí hovorili aj o tom, že 65 rokov od prímeria sa konečne môže aj oficiálne skončiť kórejská vojna.