PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Keď v septembri pod severokórejskou horou Mantap vybuchla pravdepodobne vodíková bomba, deti v 180 kilometrov vzdialenom čínskom meste Jen-ťi vybehli na ulicu.
Otrasy bolo cítiť stovky kilometrov od komplexu, kde Severná Kórea vykonala už šesť jadrových testov.
Ľudia, ktorí z oblasti utiekli, hovoria o vyschnutých studniach a zožltnutých stromoch. Aj niektoré svahy na samotnej hore sa zosunuli.
Osem mesiacov od posledného a najväčšieho testu Severná Kórea sľubuje koniec jadrovým testom. Vo štvrtok areál na jadrové testy zničila, pričom sa tomu prizerali aj zahraniční novinári. No skutoční experti na jadrové zbrane sa na miesto nedostali.

Pódium a zatočený tunel
Jadrový program Severnej Kórey patrí medzi najutajenejšie projekty na svete. Práve testovací areál Pchunggje-ri bol pre mnohých zahraničných pozorovateľov záhadou. Na tomto mieste šesťkrát vybuchla jadrová bomba, výbuchy bolo cítiť v okolí a zosuvy vidieť aj na satelitných záberoch.
O tom, ako areál v skutočnosti vyzerá, sa vedú najmä dohady. Propagandistický dokument z roku 2009 ukázal hlboký zakrútený tunel s mnohými slepými chodbami, ktoré by brzdili účinky výbuchu.
Keď režim v apríli začal hovoriť o rokovaniach so Spojenými štátmi, práve jadrové odzbrojenie a zničenie testovacieho areálu sa stalo kľúčovou témou diskusií. Severokórejský líder Kim Čong-un v apríli povedal, že poslanie areálu sa skončilo a že režim už naplnil svoju snahu o jadrové vyzbrojenie.
“Ak hovoríme o zničení jadrového testovacieho areálu, je to skôr divadlo ako riešenie problému.
„
Tento týždeň do Pchunggje-ri cestovalo aj niekoľko zahraničných novinárov – najskôr leteli z Pekingu a následne absolvovali zdĺhavú cestu vlakom a neskôr autobusom na severovýchod krajiny, až do stredu horského masívu. Areál napokon zničil režim vo štvrtok.