BRUSEL. Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg sa v utorok večer predstavil pred členmi Európskeho parlamentu (EP) a vysokými predstaviteľmi Európskej únie.
Odpovedal na otázky spojené so škandálom zneužitia údajov miliónov používateľov Facebooku.
Bola to chyba
Zuckerberg sa ospravedlnil za to, že Facebook nedokázal zabrániť zneužitiu niektorých svojich internetových nástrojov.
Či už išlo o "falošné správy, zasahovania do volieb zo zahraničia a zneužívanie údajov o ľuďoch vývojármi, neuvedomovali sme si, kam až siaha naša zodpovednosť", pokračoval Zuckerberg. "Bola to chyba a je mi to ľúto," vyhlásil výkonný riaditeľ Facebooku, ktorého citovala agentúra AP.

Šéf europarlamentu Antonio Tajani po vypočúvaní uviedol, že Zuckerbergovo vystúpenie v Európskom parlamente je úspechom pre túto inštitúciu. "Sme v centre politickej debaty. Ukázali sme, že máme vôľu venovať sa záujmom občanov," uviedol Tajani počas tlačovej besedy. Zároveň bránil "zúžený" a časovo skrátený formát vypočúvania len pred predsedami politických skupín a šéfmi výborov v EP, a nie pred všetkými europoslancami. "Zuckerberg nie je občanom EÚ," upozornil Tajani.
Šéf europarlamentu dodal, že Zuckerberg zašle individuálne odpovede na ďalšie citlivé a nezodpovedané otázky v písomnej forme. Okrem toho sa ďalší vysoký predstaviteľ spoločnosti Facebook dostaví na vypočúvanie zamerané najmä na technické otázky pred členov Výboru EÚ pre vnútorné záležitosti.
Belgický denník L'Echo upozornil, že Zuckerberg sa šikovne vyhol napríklad otázkam o monopolnom postavení jeho firmy v Európe, o opatreniach proti systematickému odmietaniu cielených reklám či o podnikaní spoločnosti v Írsku alebo ďalších daňových rajoch.
Chcel poslať zástupcu
Vypočutie sa podľa pôvodného scenára malo konať za zatvorenými dverami. Predseda Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Claude Moraes však upozornil, že skutočnosti, ktoré sa bude možné dozvedieť, sú "veľmi významné" a jeho výbor pomohol presadiť verejný prenos vypočúvania.
Žiadosť poslancov EP osobne vypočuť Zuckerberga sa zrodila po tom, ako šéf Facebooku v apríli svedčil v americkom Kongrese, jeho svedectvo však nebolo záväzné pre Európu.
Zuckerberg navrhol, že vyšle popredného predstaviteľa spoločnosti, aby vystúpil pred britským parlamentom, a ponúkol, že urobí to isté aj v Bruseli, avšak zákonodarný zbor EÚ trval na jeho osobnom vypočutí.
Facebook čelí kritike, odkedy vyšli najavo informácie, že spoločnosť Cambridge Analytica údajne neoprávnene získala osobné údaje facebookových používateľov, ktoré mala následne použiť na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA.
Na základe týchto informácií mala pomôcť zvíťaziť súčasnému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Facebook pripustil, že Cambridge Analytica sa neoprávnene dostala k osobným údajom 87 miliónov jeho používateľov - z nich 2,7 milióna je z krajín EÚ.