Londýn 16. marca (TASR) - Britské deti, ktorými matky dali prednosť výchove svojich potomkov pred návratom do zamestnania a zostali s nimi doma, prospievajú v škole oveľa lepšie než ich vrstovníci z jaslí a materských škôl. Podľa štúdie britských vedcov majú deti, ktoré strávili prvé roky svojho života doma, oveľa väčšie šance získať pri maturitných skúškach najlepšie výsledky.
Odborníci z univerzity v Essexu, ktorí skúmali 1200 britských školákov dospeli k záveru, že roky strávené s matkou môžu pozitívne ovplyvniť nielen školské výsledky, ale aj šancu získať dobré zamestnanie.
Okrem toho, deti z predškolských zariadení vraj v neskoršom živote oveľa častejšie podliehajú stresu a ďalším psychologickým problémom. Vplyv matkinho zamestnania na psychiku dieťaťa je však oveľa menší, ak pracuje len na čiastočný úväzok, tvrdia vedci.
Britská vláda, ktorá naopak podporuje plnú zamestnanosť žien, sa bráni tým, že vedci v rámci svojej štúdie skúmali generáciu dnešných tridsiatnikov, a že starostlivosť o deti v predškolských zariadeniach sa od 70. rokov výrazne zlepšila. A, ako upozorňujú nezávislí experti, pre mnohé rodiny alebo osamelé matky v Británii je plný pracovný úväzok životnou nutnosťou, a nie dobrovoľnou voľbou.