KYJEV. Správy o ďalších mŕtvych na fronte v Donbase potvrdzujú výrazné zostrenie vojenskej konfrontácie na východe Ukrajiny. Podľa agentúry Unian za posledných 24 hodín zahynuli v bojoch v Doneckej a Luhanskej oblasti dvaja vojaci ukrajinskej armády a pätnásť povstalcov. Zranených bolo viac ako dvadsať ľudí.
Bojuje sa prakticky po celej frontovej línii, najtvrdšie zrážky hlásia z mesta Horlivka, z okolia Donecka a z predmestia Mariupoľa, napísala ukrajinská agentúra.
Delostrelectvo aj mínomety
Proruskí separatisti údajne nasadili do bojov delostrelectvo a mínomety, jednotky ukrajinskej armády na útoky povstalcov "náležite odpovedali", uviedla Unian.

Vysoké straty povstalcov hlási ukrajinské velenie na severozápadnom predmestí Horlivky, štvrťmilionového baníckeho mesta, ktoré je pod kontrolou separatistov.
Povstalci tam podľa agentúry Unian stratili 15 bojovníkov, ďalších 13 ozbrojencov bolo zranených.
Separatisti vysoké straty na svojej strane nepotvrdzujú. Ich médiá však poukazujú na prudké zhoršenie situácie v Horlivke, kde ukrajinská armáda podľa povstaleckej agentúry DAN nasadila do boja ťažké zbrane zakázané Minskými dohodami. Pri ostreľovaní obytných štvrtí boli podľa agentúry zranení štyria civilisti.
Podľa vyhlásenia proruských povstalcov sa ukrajinská armáda v okolí Horlivky dopúšťa genocídy a barbarstva.
Utiahnuť slučku nad Doneckom
Ukrajinský expert Olexij Arestovyč v utorkovej analýze bojových operácií napísal, že Horlivka je strategickým miestom a "kľúčom k celému frontu". Ukrajinská armáda sa snaží mesto obkľúčiť, hlavné zásobovacie trasy povstalcov sa dostávajú pod paľbu vojakov. "Separatisti sa dostali do pasce, ich správanie diktuje ukrajinská armáda a straty sú veľké. Situácia sa podstatne mení," usudzuje analytik.
Server Strana zase zverejnil informáciu nemenovaného predstaviteľa ukrajinského generálneho štábu, podľa ktorého je Horlivka výhodným východiskom na útok na mestá Debaľcevo a Jenakijevo obsadené povstalcami. Horlivku obklopujú kopce, z ktorých možno kontrolovať celé mesto a ktoré sú podľa minských dohôd "sivou zónou" oddeľujúcou jednotky armády a povstalcov.
Ak ukrajinskí vojaci tieto výšiny obsadzujú, armáda formálne Minské dohody neporušuje, uvádza zdroj.
Tlakom na Horlivku a prípadným postupom na Debaľcevo a Jenakijevo by armáda mohla "utiahnuť slučku" okolo Donecka, ktorý je hlavným strediskom separatistov, tvrdí predstaviteľ ukrajinskej armády.
Horlivka, Debaľcevo aj Jenakijevo ležia severovýchodne od Donecka, od okraja mesta sú vzdialené 20 až 30 kilometrov.