KYJEV. Na Ruskom anektovanom polostrove Krym zadržiavajú v súčasnosti nezákonne 67 ukrajinských občanov. Na spomienkovej slávnosti v Kyjeve pri príležitosti výročného dňa násilného vysídlenia krymských Tatárov z roku 1944 to v piatok uviedol poslanec ukrajinského parlamentu, v exile žijúci predseda neformálneho parlamentu krymských Tatárov - Medžlisu - Refat Čubarov.
Ruská federácia vyhlásila v apríli 2016 Medžlis za extrémistický subjekt a postavila ho mimo zákon.
Čubarov povedal, že zadržiavanie, obťažovanie, domové prehliadky, zastrašovanie, fyzický i psychologický nátlak či zmiznutia občanov bez stopy sú súčasťou každodenného života krymských Tatárov a osôb ukrajinskej národnosti na podľa jeho slov dočasne obsadenom polostrove. Dodal, že 105 detí očakáva doma na Kryme návrat nezákonne uväznených rodičov.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo vystúpení pri tejto príležitosti hovoril podľa tlačovej agentúry MTI o tom, že okupanti menia demografickú situáciu na Kryme porušujúc medzinárodné právo, keď vytláčajú z polostrova tak krymských Tatárov, ako aj Ukrajincov a nahrádzajú ich prisťahovalcami z ruského vnútrozemia.
Porošenko podčiarkol, že je "bezpodmienečne nutné obnoviť právo krymských Tatárov žiť slobodne na rodnej zemi". Zároveň vyjadril presvedčenie, že víťazstvo historickej spravodlivosti je nevyhnutné.
V osemnásty májový deň roku 1944 sa začali masové deportácie krymských Tatárov z polostrova do sovietskej Strednej Ázie. Za niekoľko týždňov vysídlili z Krymu na základe Stalinovho nariadenia a princípu kolektívnej viny po obvineniach zo spolupráce s nacistami asi 200-tisíc Tatárov. Mnohí z nich zomreli už cestou na následky hladu a smädu, v ďalších rokoch potom zomrela takmer polovica deportovaných.