Islamský štát prišiel o väčšinu území. Drží si silu na sociálnych sieťach?
„Áno. Na sociálnych sieťach sa dokonca začal na internete správať podobne ako na bojisku. V Sýrii a v Iraku mal protoštát s kontrolou nad nejakým územím. V tom čase bol tiež veľmi aktívny na najväčších sociálnych sieťach, mal tam otvorené profily, jeho priaznivci sa fotografovali so zbraňami.
Islamský štát sa potom premenil z protoštátu na povstaleckú skupinu s utajovanými aktivitami. Niečo veľmi podobné sa s lepším monitoringom sociálnych médií odohralo aj v onlinovom svete. Teraz už jeho priaznivci používajú šifrovanú komunikáciu, svoje aktivity schovávajú.
Aj na územiach, ktoré už spojenci oslobodili od Islamského štátu, sa odohrávajú jednorazové útoky, po ktorých sa teroristi vracajú do úkrytu. Na webe z týchto šifrovaných komunikácií posielajú správy na mainstreamové sociálne siete, čím obchádzajú ich kontrolu a dostávajú sa k ľuďom.“

Islamský štát boj o kontrolu nad územiami v podstate prehral. Čím ešte láka nových členov?
„Prvým odkazom je nostalgia za tým, čo sa dosiahlo. Napriek odporu spojencov, veľkých svetových mocností, si vybojovali svoj kalifát.
Aj bitka o Mosul trvala mnoho mesiacov a Islamský štát tam pomerne dlho odolával. Funguje tiež tvrdenie, že boh skúša pevnosť svojich veriacich. Ďalším odkazom je, že boj sa neskončil a pokračuje na Sinaji, v Afrike, vo východnej Ázii alebo v Afganistane.“
Laurence Bindnerová
- Ako analytička sa orientuje na šírenie teroristických posolstiev na internete, džihádistickú propagandu a rétoriku a na financovanie teroristických organizácií. Je členkou Výkonného protiteroristického riaditeľstva Globálnej výskumnej siete, spolupracuje aj s investigatívnym webom Bellingcat. Na Slovensko prišla v rámci konferencie Gobsec 2018.
Odchádzajú ešte ľudia z Francúzska bojovať do zahraničia za Islamský štát?
„Pokiaľ viem, tak sa to už vo veľkom nedeje. Aj bývalý hovorca Islamského štátu svojich prívržencov vyzýval, aby necestovali za džihádom, ale aby vykonávali útoky tam, kde žijú.
Pred pár mesiacmi síce chytili na hraniciach skupinu žien, ktoré sa chystali pridať k skupine džihádistov z Francúzska, ale to sú len ojedinelé prípady.“
Pred niekoľkými rokmi sa hovorilo, že hrozbou budúcnosti môžu byť bojovníci, ktorí odišli do Sýrie a potom sa vrátili. Sú hrozbou už teraz?
„Áno aj nie.