SME

Lajčák: Nikdy sme nežili v takom neistom čase ako v súčasnosti

Svet je v súčasnosti plný paradoxov a nikdy sme nežili v takom neistom čase ako v súčasnosti, povedal Lajčák na konferencii GLOBSEC.

Lajčák na Globsecu.Lajčák na Globsecu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Svet je v súčasnosti plný paradoxov a nikdy sme nežili v takom neistom čase ako v súčasnosti. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na štvrtkovom otváracom brífingu bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2018 Bratislava Forum.

Šéf slovenskej diplomacie vyzdvihol tri trendy, ktorým musí podľa neho spoločnosť momentálne čeliť. Jedným z nich je neistota. "Nevieme, či sa ráno nezobudíme a nebudeme musieť čeliť jadrovému útoku," povedal. Podľa jeho ďalších slov taktiež nevieme, ako sa vyvinie situácia v Sýrii, okolo brexitu, či nás nezasiahne teroristický útok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou z výziev súčasnosti sú neobmedzené možnosti. Technológie a digitálna éra spoločnosti podľa Lajčáka umožňujú robiť veci, ktoré boli doteraz nemožné. "Technológia je však aj plná rizík," upozornil šéf slovenskej diplomacie. "Vieme, ako nás môže ohroziť kybernetický útok," zdôraznil.

Prečítajte si tiež: Keď sa internet otočí proti nám. O čom bude Globsec 2018 Čítajte 

Svet je podľa Lajčáka v súčasnosti plný paradoxov, a to je tretí trend, ktorému spoločnosť musí čeliť. Nikdy sme nemali taký prístup k informáciám ako v súčasnosti a napriek tomu v spoločnosti prevláda zmätenosť v rôznych otázkach, domnieva sa Lajčák. Preto sú podľa neho dôležité také konferencie, ako je GLOBSEC, kde sa môžu "formovať názory na podobné výzvy" a môžme sa na ne pripraviť.

Medzi hlavnými tematickými celkami tohtoročného bezpečnostného fóra GLOBSEC 2018 figuruje budúcnosť Európskej únie, ale aj otázky tradičnej bezpečnosti v súvislosti so summitom NATO, ktorý sa uskutoční v júli v Bruseli, boj proti terorizmu a vnútorná bezpečnosť či budúcnosť vzťahov Ruska. Ďalšie témy sa majú týkať kybernetickej bezpečnosti, technológií a inovácií vrátane umelej inteligencie. Na programe je i debata o spravodlivej globalizácii a budúcnosti svetovej ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori GLOBSEC-u očakávajú účasť približne 140 vystupujúcich z rôznych sektorov, čo je najviac v jeho doterajšej histórii. Naplánované sú tri súbežné programy v samostatných sieňach, ako aj vyše 40 sprievodných podujatí v spolupráci s medzinárodnými partnermi vrátane svetových think-tankov. Celkovo by mal GLOBSEC 2018 privítať približne 1000 hostí zo 60-70 krajín sveta.

Európska únia

Európsky komisár Maroš Šefčovič.

Únia je podľa eurokomisára pripravená chrániť svoje záujmy.


TASR
Ilustračné foto.

Spoločnosť chce naďalej chrániť súkromie európskych údajov.


TASR 1
Súvisiace témy: Globsec, Miroslav Lajčák
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povrchová baňa na ilmenit v centrálnej oblasti Kirovohradu.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 2 ďalší 6
Americký prezident Donald Trump.

Prezident tvrdí, že noviny informovali nepravdivo o jeho spore s mediálnou skupinou Paramount.


TASR 3
Ilustračná fotografia.

Požiar poničil 185 hektárov porastov.


TASR
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ľudskoprávni aktivisti rozhodnutie kritizujú.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu