Slovenský čitateľ ho zrejme pozná najmä ako významného amerického spisovateľa. Jeho dielo Ohňostroj márnosti sa koncom minulého storočia tešilo veľkej obľube nielen vo svete, ale aj u nás. Spoločenský román o živote v New Yorku v osemdesiatych rokoch je ironický, vtipný a stal sa skutočnou senzáciou.
Tom Wolfe (2.3.1930 - 14.5.2018) však nebol len významný spisovateľ, bol aj novinárom, esejistom a človekom, ktorý vyformoval žurnalistiku do jej súčasnej podoby.
Zomrel vo veku 88 rokov v New Yorku.
Noviny a literatúra
Kariéru začínal v päťdesiatych rokoch v regionálnych novinách, neskôr články publikoval na národnej úrovni. V ďalších rokoch sa venoval najmä literatúre faktu, dovedna napísal deväť non-fiction kníh.
Vo sfére novinárčiny je jednou z najvýznamnejších osobností druhej polovice minulého storočia. Zaslúžil sa o rozvoj takzvanej novej žurnalistiky, ktorá už na správy nepozerá len ako na suché podávanie informácií, ale pretavuje do nich aj prvky literatúry.
Beletrii sa začal venovať až neskôr, jeho prvý román Ohňostroj márnosti vyšiel v roku 1988.
Loading
...
Neobyčajne dobrý
Ohňostroj márnosti bol síce jeho románová prvotina, no stal sa skutočne úspešnou knihou. Spojené štáty v nej neukazuje ako krajinu neobmedzených možností, ale množstva nevyriešených spoločenských problémov.
Kniha rozdelila kritikov na dva tábory. Jedni tvrdili, že svet našiel svojho nového Balzaca, Zolu aj Hemingwaya, druhí zas románu vyčítali, že ide len o akúsi beletrizovanú žurnalistiku.
U čitateľov bol úspech obrovský.
“Jeho neobyčajne dobré písanie človeka dovedie k nepríjemným myšlienkam, že Tom Wolfe môže byť vnímaný ako náš najlepší spisovateľ,” napísal vo svojej recenzii na knihu Norman Mailer, autor známeho titulu Nahí a mŕtvi.
“Tom môže byť najlepším spisovateľom, akého kedy literárny svet mal.”