BUDAPEŠŤ. Keď Miklós Koren, ekonóm z budapeštianskej Stredoeurópskej univerzity, videl zoznam takzvaných Sorosových žoldnierov, bol dvojnásobne rozhorčený. Najprv preto, že taký zoznam vôbec existuje, a potom preto, že tam nie je jeho meno.
Nie že by si zmienku zaslúžil, podľa vlastných slov sa vo všeobecnosti snaží vyhýbať politike, ale podobne sú na tom aj iní ľudia na zozname. Niektorí z nich už dokonca nežijú.
„Jediným spojovníkom medzi dvesto menami je, že v niektorej fáze kariéry dostali peniaze od organizácie, ktorú financoval George Soros,“ hovorí Koren. „Takýto dokument by som si vedel predstaviť v temnom zákutí internetu, ale bol som šokovaný, že som ho videl vytlačený.“

Zoznam vyšiel v apríli, na dvoch stranách bielymi písmenami na čiernom pozadí v provládnom magazíne Figyleo (Pozorovateľ). Medzi dvesto menami sú akademici, novinári, zástancovia ľudských práv a ďalší.
V priloženom článku ich označujú za „žoldnierov“ amerického finančníka Georga Sorosa, ktorý pochádza z Maďarska. Ide o zoznam nepriateľov.
Kam sa posunulo Maďarsko
Nielenže sa tým pripomenula temná maďarská minulosť, ale zároveň sa tým ukázalo, kam sa posunula krajina pod autoritárskym vedením premiéra Viktora Orbána, ktorý začiatkom apríla znovu vyhral voľby.
Zverejnenie zoznamu okamžite spustilo vlnu kritiky, rektor Stredoeurópskej univerzity Michael Ignatieff ho napríklad označil za „jasný prípad zastrašovania“. Ak však mal zoznam ľudí zastrašiť, celkom to nevyšlo.
Koren po uverejnení zoznamu spustil na internete petíciu, v ktorej žiada, aby jeho meno na zoznam pridali. Vyzval aj ďalších, aby sa tiež podpísali.
O niekoľko týždňov pribudlo osemtisíc mien. Mnohí zanechali aj komentáre: