Moskva 14. januára (TASR) - Vážne obavy vyvolávajú u Moskvy plány USA ponechať si v rámci znižovania svojho jadrového arzenálu nukleárne hlavice v rezerve namiesto ich zničenia. Ruská strana tvrdí, že redukcia atómových zbraní by tým bola nezmyselná.
"Znovunamontovať nukleárne hlavice na rakety si nevyžiada veľa času," argumentoval dnes prvý zástupca náčelníka ruského generálneho štábu generálplukovník Jurij Balujevskij pred odchodom do Washingtonu.
Pentagón argumentuje nutnosťou ponechať si hlavice v zálohe pre prípad, že situácia vo svete sa zmení. Väčšina predchádzajúcich dohôd o kontrole zbraní zároveň nevyžaduje likvidáciu bojových hlavíc. Deaktivácia takejto výzbroje zo strany USA znamená, že príprava na ich bojové použitie si vyžiada niekoľko mesiacov.
Generálplukovník Balujevskij vedie ruskú vojenskú delegáciu na prvých prípravných rokovaniach o rusko-americkej dohode o jadrovom odzbrojení, ktorej podpísanie sa očakáva v lete tohto roka.
Počas nadchádzajúcich dvojdňových rozhovorov by ruskí a americkí experti mali začať konkrétne rokovania o redukcii jadrových zbraní, ku ktorej sa zaviazali prezidenti George W. Bush a Vladimir Putin.
Bush sa nechal počuť, že jeho krajina zníži stav svojich jadrových zbraní o dve tretiny zo súčasných 6000 kusov, teda na úroveň medzi 2200 a 1700. Aktuálne množstvo nukleárnych hlavíc môžu mať USA a Rusko na základe dohody START I. Putin zas povedal, že jeho krajina je pripravená ísť až na spodnú hranicu 1500 hlavíc.
Balujevskij pred odchodom na rokovania uviedol, že Rusko bude súhlasiť s akýmkoľvek konkrétnym číslom medzi 1500 a 2200 bojových hlavíc.