Kyjev 14. januára (TASR) - Nelegálne odpočúvanie telefónnych rozhovorov protivníkov s ich kompromitáciou cez médiá je jednou z nečistých a nákladných praktík konkurenčných politických subjektov na Ukrajine pred marcovými parlamentnými voľbami.
Svedčí o tom aj posledný prípad so zverejnením rozhovoru expremiéra a lídra bloku Naša Ukrajina Viktora Juščenka a kyjevského primátora a šéfa bloku Jednota Oleksandra Omeľčenka.
Hoci v ňom nešlo o nič protizákonné, zrejmým zámerom objednávateľom tejto akcie bolo znížiť dosiaľ najväčšiu podporu Juščenka a jeho pravocentristického bloku vo verejnosti s poukázaním na to, že expremiér je nesamostatný a servilný politik, keď sa stýka s niekým, kto má moc a peniaze.
Iniciátorov nepriamej antipropagandy, ktorá je rovnako ako pozitívna stranícka agitácia zakázaná od začiatku volebnej kampane až do 9. februára, treba podľa predpokladov asi hľadať v prostredí okolo prezidentského bloku Za jednotnú Ukrajinu a zjednotených sociálnych demokratov.
Práve oligarchické finančno-priemyselné politické skupiny s výraznou pomocou komunistov odstránili Juščenka vlani v apríli z postu premiéra a sú najviac zainteresované na obmedzení jeho vplyvu v politike. Voľby do parlamentu budú totiž aj predobrazom prezidentských volieb na jeseň 2004. Podľa prieskumov aj v nich by mal byť Juščenko víťazom.
Pokiaľ ide o nelegálne odpočúvanie telefónnych rozhovorov, na úplnú kontrolu politického oponenta objednávatelia musia zaplatiť vykonávateľom okolo 30.000 dolárov mesačne počas volebnej kampane od januára do marca.
Informovali o tom dnes noviny Kyjev Ekspress na základe rozhovoru o nelegálnej špionážnej činnosti na Ukrajine s miestnym odborníkom pre kontrolu, rozviedku a ochranu informácie pod pseudonymom Vlad Slavin. Pre dobre zabezpečený volebný blok sú to podľa neho celkom primerané výdavky na úrovni jedného či dvoch automobilov lídra bloku.
"Sú skupiny piatich až desiatich ľudí, dobre poznajúcich svoju prácu a pripravených kedykoľvek splniť objednávku. Som takmer presvedčený, že na Ukrajine existujú nelegálne organizácie, ktoré dávno majú nevyhnutné zariadenie - dokonca najdrahšie. Zber informácie je ich biznis a zaoberajú sa ním na predaj," uviedol informátor Kyjev Ekspressu.
Cena za odpočúvanie závisí od postavenia konkurenta. V prípade vysokého politického činiteľa sa hneď zdvojnásobuje. Nasadenie ploštíc na všetkých miestach, kde chodí konkurent a v telefónoch, ktoré používa, stojí okolo 10.000 dolárov.
Zhruba rovnakú cenu má aj obsluha odpočúvania za mesiac. Profesionálne vonkajšie pozorovanie na video vyjde asi na 1000 dolárov na deň, lebo táto časť špionážnej činnosti je najrizikovejšia.
(spolupracovník TASR Martin Benko) dem