Niekoľko nekvalitných záberov na rozrezané pomaranče s červenými škvrnami. Spolu s nimi stručný popis, že pomaranče pochádzajú z Líbye a že sú postriekané krvou nakazenou vírusom HIV.
Údajne to zistili chorvátski colníci. Viac ako osemtisíc ľudí na facebooku prevzalo falošnú informáciu, ktorá sa šíri už najmenej tri roky. Už v auguste 2017 o hoaxe písal server antipropaganda.sk.
Česká verzia sa šíri najmenej od jari 2016. Aktuálna verzia hoaxu je zrejme totožná s tou, ktorú si všimla Antipropaganda. Je v češtine a je v nej rovnaký preklep – namiesto slova „pomeranče“ je napísané „pomenanče“. V roku 2016 tento príspevok prevzalo viac ako 16 tisíc ľudí.
Jedlom sa HIV nešíri
Anglická verzia sa šírila už vo februári roku 2015, analyzoval ju server snopes.com.
Server pripomína, že aj keby do pomarančov niekto naozaj vstrekol vírus HIV, takto sa nakaziť nedá.
„Okrem vzácnych prípadov, keď deti zjedli jedlo predžuté osobou nakazenou HIV, vírus sa cez jedlo nedokáže šíriť,“ píše Snopes. Mimo ľudského tela vírus dlho neprežije. Neprežije ani pri varení či pri vystavení žalúdočným kyselinám.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Zdravie nie je hoax
Na otázky zdravia sú ľudia mimoriadne citliví. Preto sa v tejto oblasti darí aj hoaxom. Množstvo „alternatívnych“ webov šíri tisíckrát vyvrátené mýty o prekyslení organizmu či škodlivosti očkovania. Poradenstvo pri zdravotných problémoch treba hľadať u lekárov a vedcov.