LONDÝN. Rodina zosnulého britského fyzika Stephena Hawkinga dovolí, aby sa na pietnom uložení popola vo Westminsterskom opátstve v Londýne zúčastnili aj cestovatelia v čase.
Ceremónia, pri ktorej urnu s popolom uložia k pozostatkom fyzika Isaaca Newtona a prírodovedca Charlesa Darwina, sa uskutoční 15. júna. K dispozícii pre verejnosť je 1000 vstupeniek, o ktoré je možné žiadať cez portál Hawkingovej nadácie.
Nikto tú možnosť spoľahlivo nevyvrátil
Záujemcovia, ktorí chcú na pietny obrad prísť, musia v žiadosti vyplniť okrem iného aj dátum narodenia.

Formulár v tejto kolónke umožňuje zadať dátum až do 31. decembra 2038.
To ponecháva priestor pre tých, ktorí sa ešte nenarodili, ale radi by sa, keď v budúcnosti prídu na svet, júnovej piety zúčastnili.
Hawkingova nadácia tvrdí, že cestovanie v čase je možné, pretože doteraz nikto spoľahlivo nepreukázal, že takýto presun nemožno uskutočniť.
Na večierku pre cestovateľov zostal sám
Zaujímavosť v žiadosti si všimol londýnsky bloger IanVisits. "Profesor Hawking raz usporiadal oslavu pre cestovateľov v čase, aby zistil, či sa nejaký dostaví, keď zverejní pozvánku až po večierku," poznamenal bloger.
Takýto večierok Hawking hostil v júni 2009. Fakt, že na nej bol napokon sám, označil za experimentálny dôkaz nemožnosti cestovať v čase.
O rozlúčku s Hawkingom je veľký záujem. V prvých 24 hodinách od otvorenia registrácie požiadalo o pozvánku 12-tisíc ľudí z viac ako 50 krajín. Tisíce ľudí prilákal tiež vedcov marcový pohreb v Cambridge. Ten bol síce len pre pozvaných, ale ľudia zaplnili ulice mesta.
Hawking, považovaný za najvýznamnejšieho teoretického fyzika súčasnosti, zomrel vo veku 76 rokov tento rok v marci. V jeho vedeckej činnosti, v ktorej sa zameral na vznik vesmíru, veľký tresk či čierne diery, mu nezabránilo ani neurodegeneratívne ochorenie, kvôli ktorému bol pripútaný na invalidný vozík.
Svoje znalosti odovzdával aj širokej verejnosti, vysoko cenená je predovšetkým jeho populárno-vedecká publikácia Stručná história času.