Verejnoprávna RTVS sa môže stať iba prostriedkom na šírenie vládnej propagandy, ako to vidíme v prípade verejnoprávnych médií v Poľsku a v Maďarsku, hovorí pre SME odborník na slobodu médií Scott Griffen.
Reaguje tak na prepad Slovenska v rebríčku slobody tlače, ktorý si politici, médiá aj verejnosť najprv vysvetľovali vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Na poklese Slovenska o desať priečok, zo sedemnásteho na 27. miesto, sa však Kuciakova poprava nemohla podpísať.
Došlo k nej až po tom, čo odborníci zostavili najnovšiu štatistiku. Vyplýva to z vyjadrenia Christopha Deloira, šéfa medzinárodnej mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá každoročne zverejňuje rebríček slobody tlače v 180 krajinách.
O rok Slovensko čakajú nižšie priečky
Deloire vo vyhlásení, ktoré na jednom z pochodov Za slušné Slovensko čítala šéfredaktorka SME Beata Balogová, uviedol, že umiestnenie Slovenska „je založené na informáciách, ktoré boli k dispozícii do začiatku januára (2018).“ Kuciaka s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili až koncom februára.
Jedným z dôvodov, prečo sa Slovensko v aktuálnom hodnotení prepadlo, je podľa riaditeľa RSF ohrozenie nezávislosti Rozhlasu a televízie Slovenska.
“Nenávisť k diskusii a pluralite silnie, rovnako aj umlčiavanie médií v mnohých krajinách. Ak sa to deje v štátoch vedených diktátorom, nikoho to neprekvapí, ale niekedy ide aj o demokratické štáty.
„
„Prvé známky politického tlaku na RTVS sme videli už v závere minulého roka,“ uviedol Deloire, podľa ktorého sa situácia v telerozhlase odvtedy nezlepšila, práve naopak.
Posledné hodnotenie však nateraz ukázalo, že médiá na Slovensku zostali oproti ostatným štátom Vyšehradskej štvorky v uplynulom roku slobodnejšie.
Česká republika obsadila 34. priečku, Poľsko a Maďarsko sa umiestnili na výrazne nižších pozíciách.
Maďarsko, ktoré je v prieskume na 73. mieste, predbehol o desať pozícií dokonca aj Niger, v ktorom vládne vojenská diktatúra.