Autorka je analytičkou Globsecu.
Čo je bot a čo môže robiť?
Bot je skratkou pre robot. Softvér, ktorý má vykonávať jednoduchú, repetitívnu – robotickú činnosť. Ako programy s jednoduchými chatovacími kapacitami a schopnosťou vykonávať jednoduché monotónne úlohy nie sú ničím novým, existovali od vzniku internetu.
Čo sa však zmenilo v posledných rokoch, je ich úloha – z programov, ktoré prenášali jednoduché správy, sa zmenili na softvéry, ktoré sa využívajú celospoločensky.

Boty nahradili človeka vo viacerých odvetviach a dokážu imitovať jeho interakciu a správanie.
Bot či boty sa denne využívajú napríklad v komunikácii so zákazníkmi či na šírenie správ.
Chat boty na internetových stránkach mnohých spoločností nahradili tradičný zákaznícky servis a dokážu poskytnúť rady, pomoc a nasmerovať zákazníka, či je sviatok, polnoc, alebo normálny pracovný deň.
Z botov sa stali automatizovaní osobní asistenti, ktorí nás navigujú a prostredníctvom ktorých jednoduchšie fungujeme v online prostredí. Pomocou botov si dokážeme rezervovať miesta v reštaurácii, kúpiť letenky či spravovať osobné schôdzky a rozvrh stretnutí. Využitie botov teda môže mať viaceré formy, ale aj rôzne úmysly.
Bot je stále len softvér. Jeho úloha a naprogramovanie závisia od jeho tvorcu, ktorý ho spravidla vytvára s nejakým zámerom.
Napríklad politický bot môže byť naprogramovaný tak, aby vytváral podporné a pozitívne komentáre pod statusmi určitých politikov alebo politických strán, „lajkoval“ ich posty a šíril ich obsah na sociálnych sieťach ďalej.
Alebo môže byť jeho zámerom reagovať na oponentov napríklad produkovaním a záplavou sociálnych účtov rozhnevanými príspevkami. Boty sa vedia zapájať do diskusií a promovať určité postoje medzi diskutérmi a používateľmi na sociálnych sieťach.
Desiatky, stovky či tisícky botov, alebo botnetov – sieť prepojených a skoordinovaných botov - môžu takýmto spôsobom vyvolať umelý dojem o popularite nejakého politika či prevažujúcom postoji medzi občanmi na istú tému.
Boty sa tak môžu využívať na šírenie dezinformácií, hoaxov, spamu, na obťažovanie či šírenie nenávistných výrokov a správ. Boty môžu byť zosilňovačom rôznych názorov alebo nerovným súperom, ktorý sa vás snaží umlčať. Môžu vytvárať informačný chaos, ktorý má zabrániť prieniku pravdy na svetlo sveta.