TEL AVIV, BRATISLAVA. Ako mnoho iných mladých Palestínčanov aj 20-ročný Ahmed Abead prišiel na demonštráciu pri plote okolo pásma Gazy. Ozbrojený bol len jednou vecou - palestínskou vlajkou.
„Dostal som sa veľmi blízko, chcel som vlajku zavesiť na plot. Izraelčania ma postrelili do oboch nôh,“ spomína pre austrálsky spravodajský web ABC.
Abead je jedným z tisícov ľudí, ktorých od 30. marca zranili pri protestoch na hraniciach pásma Gazy, približne 45 Palestínčanov pohraničníci zastrelili, boli medzi nimi i tínedžeri.
Izraelčania tvrdia, že protesty sa zmenili na spôsob boja teroristického hnutia Hamas, ktorý neuznáva právo Izraela na existenciu.
„Hamas tlačí deti dopredu, používa ich ako ľudské štíty. Pre nich je výhodné, ak postrelia aj palestínske dieťa,“ povedal pre ABC Michael Oren z úradu izraelské premiéra.
Právo na návrat?
Izraelčanov hnevá už aj názov protestov Veľký pochod späť. Cieľom demonštrantov je totiž to, aby sa Palestínčania mohli vrátiť na územia, kde žili pred vznikom štátu Izrael v roku 1948.

Tým by Izrael prakticky prestal existovať ako židovský štát, lebo by Arabi mali väčšinu.
Vtedy totiž z dnešného izraelského územia odišlo asi 700-tisíc Palestínčanov, no spolu s potomkami už ich v Gaze či v susedných krajinách dnes podľa odhadov žije takmer päť miliónov.
„Väčšinou nehovorím s médiami,“ začal vo štvrtok neobvyklú tlačovú konferenciu šéf hnutia Hamas v Gaze Jahíja Sinwar. Ten hnutie v tejto oblasti vedie už viac ako rok, no s novinármi prehovoril prvýkrát. Vysvetľoval im, ako budú protesty v ďalších dňoch pokračovať.