WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v utorok v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie.
"Faktom je, že to bola strašná, jednostranná dohoda, ktorá nemala byť nikdy uzatvorená. Nepriniesla pokoj, nepriniesla mier a nikdy ho neprinesie," konštatoval Trump.
Trump obvinil Irán, že klamal o svojom jadrovom programe. Tamojšia diktatúra pokračovala aj po dosiahnutí dohody vo vývoji balistických rakiet, ktoré by mohli byť vybavené jadrovými hlavicami. "Máme jasné dôkazy, že sľub Iránu bola lož," povedal.
"Nedovolíme režimu, ktorý kričí 'Smrť Amerike', aby získal prístup k najsmrtiacejším zbraniam na Zemi," pokračoval Trump. Jadrom dohody bola podľa neho "obrovská ilúzia, že vražedný režim chce len mierový jadrový program".
Podľa Trumpa je zrejmé, že súčasná "prehnívajúca a rozpadajúca sa štruktúra" dohody nezabráni Iránu vyvinúť jadrové zbrane. Spojené štáty podľa neho nebudú "rukojemníkom jadrového vydierania". "Nedovolíme, aby sa americkým mestám vyhrážali zničením," vyhlásil šéf Bieleho domu.
Zopakoval, že ak Irán bude pokračovať vo svojich jadrových ambíciách, "bude mať väčšie problémy, ako kedykoľvek predtým".
Chce hľadať "skutočné riešenie
Trump avizoval, že po odstúpení od jadrovej dohody budú USA spolupracovať so svojimi spojencami na hľadaní "skutočného, komplexného a udržateľného riešenia iránskej jadrovej hrozby". Toto riešenie bude zahŕňať snahy o odstránenie hrozby, ktorú predstavuje iránsky program balistických rakiet, zastavenie celosvetových teroristických aktivít Teheránu a krokov Iránu na destabilizáciu Blízkeho východu.
Americký prezident oznámil zavedenie "najvyššej úrovne" ekonomických sankcií. "Každá krajina, ktorá bude pomáhať Iránu získať jadrové zbrane, môže tiež čeliť silným sankciám," zdôraznil Trump.

Aké sankcie USA po odstúpení od dohody s Iránom zavedú, však Trump zatiaľ nekonkretizoval. Minister financií Steven Mnuchin však v utorok uviedol, že Washington obnoví sankcie zrušené prezidentom Barackom Obamom v priebehu 90-180 dní. To sa týka aj tzv. sekundárnych sankcií, ktoré sú zamerané hlavne na jednotlivcov a podniky. Primárne sankcie sú zamerané predovšetkým na centrálnu banku Iránu. Prechodné obdobie by malo umožniť každému utlmiť svoje obchodné aktivity s Teheránom.
Trumpov nový poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton nevylúčil, že budú prijaté dodatočné sankcie voči Iránu.
Trump v utorok podpísal dokument nariaďujúci vláde, aby začala robiť kroky smerujúce k čo najrýchlejšiemu odstúpeniu USA od jadrovej dohody s Iránom. Minister obrany má podľa neho pripraviť opatrenia na "rýchle a rozhodné" odrazenie možnej iránskej agresie, uviedla agentúra DPA.
Irán by podľa nariadenia nemal mať možnosť vlastniť "jadrové zbrane alebo medzikontinentálne balistické strely". Agresívna politika Teheránu na Blízkom východe má byť "neutralizovaná".
EÚ chce dohodu udržať
Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová po Trumpovom oznámení vyhlásila, že dohoda s Iránom funguje a EÚ je rozhodnutá ju udržať.
Zmluva je podľa nej výsledkom dvanástich rokov diplomacie a je zásadná pre bezpečnosť regiónu, Európy a celého sveta. Mogheriniová tiež poznamenala, že ju zvlášť znepokojuje Trumpove oznámenie nových protiiránských sankcií.
"V nadchádzajúcich hodinách a dňoch budeme konzultovať s našimi partnermi, aby sme zhodnotili dôsledky (týchto amerických krokov)," uviedla. EÚ je podľa nej odhodlaná konať v súlade s vlastnými bezpečnostnými záujmami a chrániť svoje hospodárske investície.
Dohoda z roku 2015
K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - 14. júla 2015.
Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.