PARÍŽ. Ostrú kritiku adresovali francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi v sobotu tisícky účastníkov účastníci "národného pochodu" smerujúceho od parížskej historickej opery na Námestie Bastily.
Prezident bohatých
Demonštranti so sloganmi ako Zastavte Macrona na transparentoch označovali hlavu štátu za "prezidenta bohatých" a obviňovali ho zo "sociálneho puču" požadujúc reformu francúzskej ústavy.
Sobotňajšie protestné akcie nielen v Paríži, ale aj ďalších francúzskych mestách sa konali pri príležitosti blížiaceho sa prvého výročia Macronovho prevzatia prezidentského úradu. Vyplýva to z informácií nemeckej tlačovej agentúry DPA a rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF.
Priebeh podujatia, ktoré zaisťovalo 2000 policajtov, mal väčšinou pokojný priebeh. Jeho záverečnú fázu však sprevádzalo niekoľko incidentov. Zranenia pri nich utrpel jeden policajt.
Polícia v rámci preventívnych opatrení počas dňa kontrolovala a následne zadržala osem ľudí.
Niekoľkí z nich mali pri sebe nože a iné predmety, ktoré podľa polície mohli byť použité ako útočná zbraň.
Radikáli útočili na novinárov

Ako informovala televízia BFMTV, ľudia sa na pochod vydali z námestia Place de l'Opéra smerom k Námestiu Bastily, kde došlo k incidentom.
Terčom útoku sa stalo vozidlo jedného z televíznych kanálov, ako aj prenosový voz stanice France Info, na ktorom radikáli rozbili čelné sklo a dovnútra hodili dymovnicu.
Útočníci - väčšinou mladí ľudia - okrem toho pokrikovali po novinároch, označovali ich za kolaborantov a odporúčali im, aby "vypadli z námestia".
Médiá informovali, že útočníci boli oblečení v čiernom - podobne ako aj tí, ktorí sa tento týždeň presunuli do čela prvomájového sprievodu v Paríži a začali do hliadkujúcich policajtov hádzať zápalné fľaše a ničiť mestský mobiliár a autá vystavené v predajni i reštauráciu s rýchlym občerstvením.
Tento incident vyvolal vo Francúzsku diskusie ohľadom rýchlosti a rozsahu policajného zásahu.
Test pre ľavičiarov
Podľa organizátorov bola antimacronovská akcia "len prvou etapou" - ďalší deň protestov sa uskutoční 26. mája, avizoval líder ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko (FI) Jean-Luc Mélenchon.
Pozorovatelia vnímajú terajšie demonštrácie ako test schopnosti rozdelenej ľavice zjednotiť svoje sily v protestoch voči hlave štátu.
Ultraľavica je rozhnevaná niektorými Macronovými protizamestnaneckými reformami či zvýšením právomocí polície.
Okrem Paríža sa v sobotu protestné zhromaždenia konali aj v ďalších mestách, napr. v Toulouse či Bordeaux.
Podľa BFMTV sa na nich zišlo oveľa menej ľudí ako v Paríži, kde organizátori hovoria o účasti 160-tisíc ľudí, zatiaľ čo polícia a médiá ich počet odhadli na asi 40-tisíc.
Samotný francúzsky prezident sa v sobotu nachádzal tisícky kilometrov od Paríža. Emmanuel Macron totiž v tento deň ukončil návštevu francúzskeho zámorského teritória Nová Kaledónia v južnom Pacifiku.