HONOLULU. Guvernér amerického štátu Havaj David Ige vyhlásil stav núdze v súvislosti s erupciou sopky Kilauea, ktorá vo štvrtok začala chrliť prúdy lávy do obývaných oblastí.
"Nebezpečenstvo je takého rozsahu, že si vyžaduje preventívne a ochranné opatrenia v záujme zaistenia bezpečnosti, zdravia a blaha obyvateľstva," vyhlásil demokratický guvernér, ktorého citovala agentúra AP.
Povinná evakuácia
V oblasti najväčšieho havajského ostrova, do ktorej prúdi láva, sa nachádza približne 770 budov. Láva začala vytekať cez trhlinu v zemi do jednej z ulíc a vynútila si povinné evakuácie miestnych obyvateľov.
Celkovo je ohrozených 1700 ľudí, k zraneniam ani k zničeniu domov zatiaľ nedošlo. Červený kríž zriadil na ostrove dve evakuačné centrá.
Guvernér vyhlásil celú lokalitu za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou, čím umožnil rýchle uvoľnenie potrebných finančných prostriedkov a prijatie ďalších mimoriadnych opatrení. Uviedol tiež do stavu pohotovosti havajskú Národnú gardu, ktorej príslušníci by mali asistovať pri evakuáciách a zaisťovaní bezpečnosti, informoval denník Hawaii Tribune-Herald.
Prúdy sopečnej lávy vytryskujú až do výšky 46 metrov a žeravá magma postúpila už desiatky metrov.
Séria zemetrasení
Erupcii predchádzala séria zemetrasení v obvode Puna. V dôsledku neustálej seizmickej aktivity úrady podľa agentúry AP zatvorili neďalekú školu, pričom otrasy tiež spôsobili popraskanie niektorých ciest.

Zemetrasenia vyvolal pondelňajší kolaps dna krátera Puu Oo, ktorý tiež vyvolal prúdenie lávy do nových podzemných komôr.
Kolaps spôsobil posun magmy o 16 kilometrov dolu svahom smerom k obývanému juhovýchodnému pobrežiu.
Úrad civilnej ochrany okresu Havaj oblasť uzavrel pre turistov už v utorok a spoločnostiam poskytujúcim súkromné prehliadky zakázal vodiť tam ľudí.
Väčšina aktivity sopky Kilauea bola doteraz neexplozívna. Pri erupcii v roku 1924 ale vystrelila do vzduchu popol a deväť ton hornín, čo viedlo k smrti jedného človeka.