Ako by mali vyzerať slušné verejné protesty?
„V rozvinutej občianskej spoločnosti sú prípustné len nenásilné protesty, ak však za sebou nemajú žiadne vedenie, formálnu agendu alebo komunitu, nemajú ani priestor pre ľudí, aby konali aj mimo týchto protestov. Aj keby teraz vyšli do ulíc Budapešti státisíce ľudí, nemajú za sebou žiadnu organizáciu, ktorý by držala agendu protestov pri živote a pracovala by na tom na dennej báze. Ak bojujete za zmenu, mali by ste sa sústrediť na tieto organizácie alebo aj neformálne skupiny, posilňovať nimi masu ľudí v uliciach. Zmena nenastane bez každodennej práce.“
Prečo takáto organizácia nefunguje v Maďarsku?
Márton Gulyás
Maďarský aktivista, ktorého tamojšia vláda označila za bezpečnostné riziko. Za protest proti novele zákona namierenej proti Stredoeurópskej univerzite ho na tri dni uväznili a následne odsúdili na tristo hodín verejnoprospešných prác. Po prepustení založil hnutie Krajina pre všetkých, ktoré presadzuje nový volebný zákon. Na Slovensko prišiel na konferenciu organizácie PDCS s názvom Face to Face.
„V prvom rade ľudia vinia za výsledky volieb všetky opozičné strany. Samozrejme, spravili veľkú chybu, a preto im ľudia neveria. Nemôžu týchto ľudí reprezentovať. Na druhej strane, v našej krajine neexistuje rešpektované masové hnutie alebo odbory. Teraz je otázkou, kto vytvorí prvé hnutie, ktoré sa pokúsi zjednotiť ľudí, ponúkne im program a pokúsi sa ich presvedčiť, aby na tom pracovali na dennej báze.
Už existujú malé hnutia, ktoré to robia, ale to sa týka len niekoľkých desiatok ľudí. Na dosiahnutie zmeny potrebujeme masové hnutie s desiatkami tisíc ľudí bojujúcimi za zmenu. Na to musíme myslieť a poučiť sa z minulosti. Bez politickej reprezentácie sa nebudeme vedieť dostať cez súčasné problémy.“
Nemôže byť riešením aj občianska, nepolitická sila?
„Mali by sme sa spoliehať na strany. Problém však je, že ľudia súčasným stranám neveria. Odbory, ktoré by mohli byť takisto aktívne, zas nie sú pripravené na takúto prácu. Kľúčové je, aby ľudia, ktorí sú dnes nahnevaní v Maďarsku či na Slovensku, vytvorili hnutie alebo organizáciu, ktorá bude držať témy nažive. Nahnevaní ľudia v uliciach nestačia na to, aby sa niečo zmenilo.“
Na Slovensku vzniklo niekoľko menších organizácií, ktoré už nespadajú pod pôvodné hnutie Za slušné Slovensko. Hrozí, že ak vznikne priveľa takýchto organizácií, hlavná myšlienka sa vytratí a celá snaha sa rozpadne?

„Nepoznám presne situáciu na Slovensku, ale jedno je isté. Tieto hnutia a organizácie bojujúce za zmenu by mali mať jasnú agendu a ideológiu. Ľudia by sa nemali báť ideologických rozdielov. O tom je politika, aby rôzne ideológie medzi sebou súperili pokojným spôsobom. Ak je však priveľa organizácií, istým spôsobom to môže poškodiť väčšiu ideu, za ktorú bojujú. Ja im teda radím, nájdite si jasnú agendu pre špecifické politické otázky a potom nájdite priestor na spoločné ciele.“
Niektorí slovenskí politici vrátane expremiéra Roberta Fica naznačovali, že protesty sa organizujú zo zahraničia, konkrétne Georgeom Sorosom. Vidíte hrozbu v podobnej rétorike?