LONDÝN. Spojené kráľovstvo podporuje jadrovú dohodu s Iránom aj napriek obvineniam Izraela, že Teherán sa tajne snažil získať jadrové zbrane.
Vyplýva to z utorkového vyhlásenia námestníka britského ministra zahraničných vecí pre blízkovýchodné záležitosti Alistaira Burta.
Prispieva k mieru
Podľa spravodajskej televízie BBC britský diplomat uviedol, že jadrová dohoda s Iránom "prispieva k mieru v regióne".
"Situácia je mimoriadne napätá a my by sme mali robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme prispeli k deeskalácii napätia. To je jeden z dôvodov, prečo dohodu s Iránom podporujeme," povedal Burt v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4.

Spojené kráľovstvo poľa jeho slov chápe obavy Izraela a Spojených štátov, ale britská vláda vždy jasne vyjadrovala svoju dôveru voči dohode o jadrovom programe Teheránu.
Nový minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vydal vyhlásenie, z ktorého vyplýva, že iránske dokumenty, ktoré získal Izrael ukazujú, že Teherán "mal tajný jadrový program už roky". Pompeo povedal, že "mnohé z iránskych dokumentov preskúmal sám".
Doplnil tiež, že spisy, ktoré mali doposiaľ možnosť posúdiť americkí experti označili za pravé.
Teherán podľa šéfa americkej diplomacie teda klamal šiestim krajinám, s ktorými podpísal dohodu o svojom jadrovom programe a to znamená, že dohoda nebola založená na čestnosti a transparentnosti, ale na lžiach Iránu.
Nehanebný klamár
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok oznámil, že Irán oklamal svetové mocnosti pri podpise jadrovej dohody v roku 2015. Podľa jeho slov Izrael údajne nadobudol tajné dokumenty, ktoré svedčia o tom, že sa Teherán sa tajne snažil získať jadrové zbrane.
Netanjahu je podľa Iránu "nehanebný klamár". Hovorca iránskeho ministerstva zahraničia označil Netanjahuove obvinenia za "otrepané, zbytočné a hanebné".

Podľa ministra zahraničia Mohammada Džaváda Zarífa tým chce izraelský politik ovplyvniť Trumpovo rozhodnutie a dokumenty sú len opätovne omieľané staré obvinenia, ktorými už sa Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) v minulosti zaoberala.
IAEA sa k obvineniam priamo nevyjadrila, len odkázala na svoju správu z roku 2015, ktorá poukázala na nejaké aktivity Teheránu z roku 2003, no zároveň uviedla, že "neexistujú žiadne dôveryhodné známky aktivít týkajúcich sa vývoja nukleárnych výbušných zariadení v Iráne po roku 2009".
Irán a šesť mocností - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA - dospeli 14. júla 2015 k dohode o jadrovom programe Teheránu.
Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v januári varoval, že USA od zmluvy odstúpia, ak sa nestanovia ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program.