SOUL. Severná a Južná Kórea v utorok začali s rozoberaním ampliónov na spoločnej hranici, ktoré slúžili na vysielanie propagandy.
Podľa agentúry Reuters to oznámilo juhokórejské ministerstvo obrany. Soul a Pchjongjang tak plnia jeden zo sľubov, ktorý zaznel na samite oboch krajín minulý týždeň.
Prvý krok
Demontáž ampliónov je prvým praktickým krokom k zmiereniu po piatkovom historickom stretnutí severokórejského vodcu Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, napísala agentúra Reuters.
Pchjongjang a Soul sa na schôdzke dohodli, že konečným cieľom ich mierového úsilia je bezpečný Kórejský polostrov bez jadrových zbraní.
Kim Čong-un na samite tiež sľúbil, že Severná Kórea v máji uzavrie svoje jadrové testovacie stredisko.

Juhokórejský prezident Mun Če-in v utorok vyzval OSN, aby pomohla overiť plánované uzavretie testovacej lokality pri obci Pchunggje, kde KĽDR uskutočnila všetkých šesť svojich nukleárnych testov.
Mun o pomoc požiadal generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa v telefonickom rozhovore, oznámila juhokórejská prezidentská kancelária. Guterres povedal, že Munovu žiadosť musí schváliť Bezpečnostná rada OSN.
Zdôraznil ale súčasne, že chce spolupracovať pri budovaní mieru na Kórejskom polostrove.
Gesto dobrej vôle
Prekvapivý plán uzatvorenia testovacieho zariadenia oznámila KĽDR niekoľko dní pred samitom.
Niektorí vedci ale v poslednom čase poukazujú na to, že po poslednej mohutnej jadrovej skúške je areál so sieťou testovacích tunelov vyhĺbených vnútri hory rovnako už nepoužiteľný, pretože sa prepadol. Vodca KĽDR Kim tvrdí, že dva veľké tunely v lokalite zostávajú vo "veľmi dobrom stave".
Na medzikórejskej hranici začala v utorok Južná Kórea demontáž svojich ampliónov, z ktorých vysielala správy zo sveta, informácie o zlej ekonomickej situácii a porušovaní ľudských práv v Severnej Kórei či juhokórejskú populárnu hudbu.
Aktivita na niekoľkých miestach pozdĺž hranice naznačuje, že Severokórejčania svoje amplióny tiež rozoberajú, oznámilo juhokórejské ministerstvo obrany. Severokórejský režim vo vysielaniach v minulosti napríklad kritizoval juhokórejskú vládu či hrozil ďalšími zbrojnými testami.
Obe krajiny už pred samitom zastavili svoje propagandistické vysielanie ako gesto dobrej vôle.