LONDÝN. Americká herečka a snúbenica britského princa Harryho Meghan Markleová sa chce stať britskou občiankou. Skoro však zistí, že k tomu nestačí iba oženiť sa s členom kráľovskej rodiny.
Vyžaduje to tiež čas, peniaze, dobrú pamäť na fakty o Británii a schopnosť poradiť si s papierovačkami.
Ako vysoké je Londýnske oko? Kto otvoril prvú indickú reštauráciu v Británii? Ako sa volala piata manželka Henricha VIII.?
Všetky tieto otázky môžu Markleovú stretnúť v teste pre žiadateľov o britský pas. Pokiaľ na ne ešte nevie odpoveď, mala by sa začať učiť.
Komplikovaná cesta
Právnik Colin Yeo, ktorý sa špecializuje na britský imigračný proces, označuje cestu vedúcu k občianstvu ako „neskutočne komplikovanú“.

„Je veľmi jednoduché urobiť chybu, pretože požiadavky sú veľmi striktne dané,“ citovala ho agentúra AP.
Nároky na uchádzačov sprísnila konzervatívna vláda v roku 2012 v snahe priblížiť sa k cieľu na zníženie čistej imigrácie pod úroveň stotisíc osôb ročne. Aktuálne je stále nad 200-tisíc.
Kritici súčasných pravidiel ich považujú za tvrdé a nespravodlivé. Bohatým žiadateľom podľa nich dávajú výhody oproti tým menej majetným.
Čo všetko musia splniť?
Ľudia pochádzajúci z krajín mimo Európsku úniu, ktorí vstupujú do manželstva s občanmi Británie, musia spravidla dostať manželské vízum a potom žiť päť rokov v Británii, než môžu požiadať o trvalý pobyt alebo občianstvo.

Aby získala vízum, bude musieť Markleová predložiť dôkazy, že ich vzťah s Harrym nie je fingovaný a že sa svojim prvým manželom Trevorom Engelsonom naozaj rozviedla.
Ďalej bude musieť doložiť, že Harry zarába aspoň 18 600 libier ročne, alebo má našetrených aspoň 62 500 libier, a že dokáže zaistiť ubytovanie, bez toho, aby na to potreboval využiť verejné prostriedky.
To by pre tento konkrétny pár nemal byť problém, rovnako ako poplatky spojené s celým procesom, ktoré sa môžu vyšplhať až na 7-tisíc libier.
Americká akademička Caitlin Milazzová, ktorá britské občianstvo získala v januári, Markleovej radí, aby si pri príprave na žiadosť dávala pozor na detaily.
„Pravidlá sú pomerne komplikované, ale obecne platí, že keď máte o procese prehľad, príprava je potom o niečo jednoduchšia,“ povedala Milazzová.
Výstredné otázky
Snúbenica britského princa bude mať nepochybne k ruke najlepšie dostupných právnych a administratívnych poradcov, zároveň sa jej tiež môže dostať špeciálnej starostlivosti.

Za výnimočných okolností totiž imigrační úradníci majú právo v niektorých bodoch prižmúriť oko.
Rovnako ako všetci ostatní ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť Markleová absolvovať „Life in the U.K.“ (Život v Spojenom kráľovstve).
Rad otázok známych svojou výstrednosťou pokrýva témy od histórie a literatúry až po tradície a politiku a podľa kritikov vyžaduje znalosti, ktorými disponuje len máloktorý Brit.
Ako zlý krčmový kvíz
Profesor práva na anglickej Durhamskej univerzite a autor knihy na tému britského občianstva Thom Brooks radí Markelovej, aby si zapamätala, že Londýnske oko je vysoké 135 metrov, že prvý Ind, ktorý založil reštauráciu v Spojenom kráľovstve sa vola Sake Dean Mahomed a ďalej mená všetkých šiestich manželiek Henricha VIII.
Uspieť v teste podľa Brooksa nie je až tak zložité, pokiaľ človek preštuduje oficiálnu príručku, avšak celé úsilie vraj absolventovi nič moc neprinesie.
Brooks sa narodil v Spojených štátoch a imigračným procesom si tak prešiel. Test prirovnal k „zlému krčmovému kvízu“.
„Krčmové kvízy sú zábava. Tento kvíz nebol zábava. A tie vedomosti za to učenie nestáli,“ povedal.