SOUL. Severokórejský vodca Kim Čong-un prisľúbil, že jeho krajina v máji uzavrie svoj jadrový testovací areál a pozve expertov a novinárov z Južnej Kórey a USA, aby tento proces sledovali.
Oznámil to v nedeľu úrad juhokórejského prezidenta.
Čaká ho aj stretnutie s Trumpom
Zatvorenie strediska Pchunggje na severovýchode KĽDR by mohlo prísť ešte pred kľúčovými rokovaniami Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktoré sa očakávajú na prelome mája a júna.
“Nie som človekom, ktorý by vypálil jadrové zbrane na Južnú Kóreu, Pacifik alebo Ameriku.
„
Súčasne však naďalej panujú pochybnosti, či sa Severná Kórea úplné vzdá svojich jadrových zbraní, píše agentúra AP.
Kim hovoril o uzavretí jadrového skúšobného areálu na piatkovom summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, s ktorým ohlásili kroky smerujúce k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a zbaveniu Kórejského polostrova jadrových zbraní.
Vodca Severnej Kórey sa tiež vyjadril optimisticky o svojej pripravovanej schôdzke s Trumpom, povedal v nedeľu novinárom Munov hovorca.
"Len čo začneme rozhovory, Spojené štáty spoznajú, že nie som človekom, ktorý by vypálil jadrové zbrane na Južnú Kóreu, Pacifik alebo Ameriku," citoval hovorca Kim Čong-una, ktorý podľa neho dodal: "Ak budeme mať časté stretnutia, budeme budovať dôveru so Spojenými štátmi a dostaneme prísľuby ukončenia vojny a zmluvy o neútočení, prečo by sme si potom ponechali jadrové zbrane a žili v ťažkostiach?"
Nestabilný areál
Severná Kórea tento mesiac oznámila, že pozastavila všetky skúšky jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických striel a plánuje uzavrieť svoj areál nukleárnych testov.
Následne sa objavili správy, že najsevernejší z testovacích tunelov v areáli Pchunggje je podľa niektorých analytikov po šiestej a dosiaľ najsilnejšej jadrovej skúške KĽDR zo septembra minulého roka príliš nestabilný na to, aby v ňom vykonávali ďalšie podzemné explózie.

Kim Čong-un podľa juhokórejského hovorcu v piatok reagoval aj na tvrdenia, že uzavretý bude len tento tunel a poškodené časti areálu.
"Niektorí hovoria, že rušíme len zariadenia, ktoré nefungujú, ale uvidíte, že sú v dobrom stave," citovala ho agentúra Jonhap. V stredisku Pchunggje sú podľa neho aj dva nové, väčšie tunely.
Severná Kórea už v minulosti pozvala vonkajších pozorovateľov, aby boli svedkami demontáže jej nukleárnych zariadení, pripomína AP.
V júni 2008 zahraniční novinári sledovali v prenose naživo zbúranie chladiacej veže v jadrovom komplexe Jongbjon, ku ktorému došlo rok po tom, ako KĽDR dosiahla s USA, Čínou, Japonskom, Ruskom a Južnou Kóreou dohodu o vzdaní sa jadrového programu výmenou za ekonomickú pomoc.
Táto dohoda z tzv. šesťstranných rokovaní však napokon stroskotala, keď Pchjongjang odmietol súhlasiť s overovacími metódami, ktoré navrhli USA, a neskôr v máji 2009 vykonal svoju druhú jadrovú skúšku.
Zosúladia časové pásmo
Sever tiež zosúladí svoje časové pásmo s Južnou Kóreou. Severná Kórea si ho posunula o 30 minút dozadu, poznamenala BBC.
Severná Kórea ustanovila nové časové pásmo 15. augusta 2015 - v deň 70. výročia oslobodenia Kórey od japonskej nadvlády a ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii.
Severná Kórea, Južná Kórea a Japonsko používali rovnaký čas od japonskej nadvlády nad ešte jednotnou Kóreou, ktorá trvala od roku 1910 do roku 1945.
Používanie pchjongjanského času znamená skoncovanie s dedičstvom japonskej koloniálnej éry, uviedla v auguste 2015 severokórejská tlačová agentúra KCNA.
Rozdelené rodiny
Juhokórejský minister pre zjednotenie Čo Mjong-kjon vyhlásil, že Južná Kórea bude naliehať, aby sa prípravné rozhovory predstaviteľov Červeného kríža z oboch krajín o stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53 odohrali čo najskôr.
Rozdelené rodiny by sa podľa plánov mali stretnúť v polovici augusta tohto roku.

"Príprava schôdzok Červeného kríža, rovnako ako príprava stretnutí rozdelených rodín, si vyžaduje istý čas... obe sú na vrchole nášho zoznamu priorít," uviedol minister.
Spresnil tiež, že k prípravným rozhovorom Červeného kríža by malo dôjsť už budúci mesiac.
Južná Kórea tiež v nedeľu oznámila, že Kim Čong-un si želá diskutovať o normalizácii vzťahov s Japonskom.
Úrad Mun Če-ina uviedol, že Mun poinformoval japonského premiéra Šinzóa Abeho o piatkovom summite.
Mun oznámil Abemu, že na tomto medzikórejskom summite tlmočil túžbu Japonska normalizovať vzťahy so Severnou Kóreou, keď sa vyriešia záležitosti "z novodobých dejín". Podľa Munovho úradu Kim odpovedal, že je ochotný s Japonskom rokovať.
Munov úrad neposkytol žiadne podrobnosti, ale podľa dostupných správ prezident na stretnutí s Kimom spomenul problém únosov japonských občanov Severnou Kóreou.
Pokrok víta pápež i Putin
Putin ocenil závery piatkového stretnutia a uviedol, že bude prispievať k upevňovaniu spolupráce na Kórejskom polostrove.
"Moskva má záujem ďalej prispievať k vývoju praktickej spolupráce medzi Kórejskou ľudovodemokratickou republikou a Južnou Kóreou, predovšetkým prostredníctvom trilaterálnych enegretických a infraštruktúrnych projektov," uvádza sa vo vyhlásení Kremľa, o ktorom informovala agentúra TASS.
"Odvážny záväzok" lídrov Severnej a Južnej Kórey ocenil v nedeľu aj pápež František, ktorý povedal veriacim na vatikánskom Námestí svätého Petra, že po oznámení "pozitívneho výsledku" summitu sa modlí, a pochválil aj cieľ oboch lídrov "vydať sa na cestu úprimného dialógu o Kórejskom polostrove bez jadrových zbraní".
Pápež sa podľa svojich slov modlí, aby nádeje na mierovú budúcnosť "neboli zmarené" a aby mohla pokračovať spolupráca v prospech "milovaného kórejského ľudu a celého sveta".