TOKIO, PEKING. Japonský premiér Šinzó Abe uvítal v piatok prekvapujúcu sériu dohôd na medzikórejskom summite, ktoré sa týkajú sa mieru a denuklearizácie Kórejského polostrova.
Zároveň však vyzval Severnú Kóreu, aby svoje odhodlanie dokázala činmi. Informovala o tom agentúra Jonhap.
Ocenil úsilie juhokórejskej vlády
"Vítam a beriem ich ako pozitívne kroky," uviedol Abe po summite medzi juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom. "Chcem oceniť úsilie juhokórejskej vlády, ktoré viedlo k najnovšiemu summitu," povedal.

Abe taktiež dôrazne vyzval Severnú Kóreu, aby po dohodách pristúpila ku konkrétnym činom. "Budem aj naďalej sledovať Severnú Kóreu," konštatoval.
Čína taktiež ocenila výsledok summitu a zdôraznila, že by mohla pomôcť denuklearizovať Severnú Kóreu a nastoliť mier na polostrove.
"Pozitívny výsledok summitu napomôže medzikórejskému zmiereniu a spolupráci, mieru a stabilite na polostrove a politickému riešeniu záležitostí Kórejského polostrova," uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang.
Moskva chce pomôcť pri praktickej spolupráci
Moskva vníma dohody z Pchanmundžomskej deklarácie podpísanej na medzikórejskom summite pozitívne a je pripravená prispieť k snahám o nadviazanie praktickej spolupráce medzi Soulom a Pchjongjangom. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo zahraničných vecí.
"Sme pripravení podporiť zavedenie praktickej spolupráce medzi KĽDR a Kórejskou republikou vrátane rozvoja trilaterálnej spolupráce v oblastiach železničnej dopravy, elektrickej energie, plynu a v iných sektoroch," cituje vyhlásenie ministerstva agentúra TASS.
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia po stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.
Lídri sa na summite dohodli na zastavení všetkých "nepriateľských akcií" medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu.
Vyjadrili ochotu na trilaterálne rozhovory za účasti Spojených štátov alebo na štvorstranný dialóg za účasti Číny s cieľom deklarovať koniec bojov a nahradiť dohodu o prímerí mierovou zmluvou ešte tento rok, píše sa v spoločnom vyhlásení.